Czy wiesz, że masz prawa do ochrony w miejscu pracy? Prawa chroniące Cię w trakcie poszukiwania pracy. Prawa obowiązujące w całym okresie życia zawodowego i prywatnego, niezależnie od wieku, płci, niepełnosprawności, pochodzenia lub orientacji seksualnej.
Wszystkie te prawa opierają się na Europejskim filarze praw socjalnych i związanym z nim Planem działania, zatwierdzonemu przez wszystkie państwaa członkowskie UE. Plan działania przedstawia sposób, w jaki Państwa członkowskie oraz UE mogą wcielić w życie zasady Filaru.
Nie zawsze jednak łatwo zrozumieć takie prawa, sposób ich wykorzystania do poprawy własnej sytuacji ani jaki organ może zapewnić pomoc.
Właśnie do tego służy ta strona: to repozytorium informacji, które pomogą Ci poznać swoje prawa, aby prowadzić życie prywatne, zawodowe i rodzinne tak, jak tego chcesz.
4 tygodnie płatnego urlopu gwarantowane każdemu pracownikowi rocznie
33% członków zarządów firm to przedstawiciele płci niedostatecznie reprezentowanej
14 tygodni urlopu wychowawczego
60% średniego wynagrodzenia netto jako wynagrodzenie minimalne
640 000 osób studiowało, uczestniczyło w szkoleniach lub pełniło funkcję wolontariusza za granicą w roku 2020 w ramach programu Erasmus+
Znajdź informacje w swoim kraju
Każdy kraj UE dysponuje wieloma placówkami, które mogą Ci pomóc. Są to punkty pierwszego kontaktu udzielające dodatkowych informacji i wskazówek na temat podnoszenia swoich umiejętności, rodziny, dochodu, pracy i równości w każdym państwie członkowskim.
Wszystkie państwa członkowskie razem
Na Szczycie Społecznym w Porto, który odbył się w maju 2021 roku, państwa UE potwierdziły swoje zaangażowanie w osiągnięcie celów społecznych do roku 2030.
Do roku 2030 powinno pracować co najmniej 78% populacji w wieku od 20 do 64 lat.
Do roku 2030 w corocznych szkoleniach powinno uczestniczyć co najmniej 60% dorosłych.
Do roku 2030 liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym powinna zmaleć o co najmniej 15 milionów.
Chcesz wiedzieć więcej na temat celów w Twoim kraju? Spójrz tutaj.
Historie
Dzięki finansowanemu przez UE projektowi Juha znalazł skuteczne metody radzenia sobie ze swoim autyzmem w miejscu pracy.
Dzięki finansowanemu przez UE projektowi Rita otworzyła salon kosmetyczny, o którym zawsze marzyła.
Finansowany przez UE projekt pozwolił firmie Emanuela na zbadanie i reorganizację swojego sposobu działania, skutkując osiągnięciem lepszej równowagi między życiem zawodowym i prywatnym.
Lindelwa, która świeżo przybyła do Szwecji, uczestniczyła w finansowanym przez UE projekcie, dzięki któremu miała szansę podnieść swoje kwalifikacje i znaleźć odpowiednią pracę.