Vai zināji, ka Tev ir tiesības, kas Tevi darbā aizsargā? Tiesības, kas aizsargā, kamēr Tu meklē darbu. Tiesības, kas aptver visu Tavu karjeru un ģimenes dzīvi neatkarīgi no Tava vecuma, dzimuma, invaliditātes, izcelsmes vai seksuālās orientācijas.
Visas šīs tiesības ir balstītas uz Eiropas sociālo tiesību pīlāru, un tā rīcības plānu apstiprināja visas ES dalībvalstis. Rīcības plāns nosaka, ko dalībvalstis un ES var darīt, lai īstenotu pīlāra principus.
Taču saprast, kādas ir Tavas tiesības, kā tās izmantot, lai uzlabotu savu situāciju, vai kur vērsties, lai saņemtu palīdzību, ne vienmēr ir viegli.
Šajā lapā ir pieejama visa informācija tam, lai jūs varētu labāk izprast un izmantot savas tiesības un veidot savu dzīvi, karjeru un ģimeni tieši tā, kā vēlaties.
4 nedēļas garantēts apmaksāts atvaļinājums katram darba ņēmējam
33% vadītāju uzņēmumu padomēs no nepietiekami pārstāvēta dzimuma
14 nedēļas grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma
60% no vidējās neto algas kā minimālā alga
640 000 cilvēku kuri 2020. gadā studēja, ieguva apmācību vai veica brīvprātīgo darbu Erasmus+ ietvaros.
Atrodiet informāciju savā valstī
Katrā ES dalībvalstī darbojas dažādi dienesti, kas jums sniegs atbalstu. A, lai iegūtu plašāku informāciju un padomus par prasmēm, ģimeni, ienākumiem, darbu un vienlīdzību katrā dalībvalstī.
Piedalās visas dalībvalstis
2021. gada maijā ES dalībvalstis Portu sociālajā samitā apstiprināja savu apņemšanos sasniegt sociālos mērķus, kas izvirzīti 2030. gadam:
līdz 2030. gadam nodarbinātiem jābūt vismaz 78% iedzīvotāju vecumā no 20 līdz 64 gadiem.
līdz 2030. gadam apmācībā katru gadu jāpiedalās vismaz 60% pieaugušo.
līdz 2030. gadam par vismaz 15 miljoniem jāsamazinās tai sabiedrības daļai, kas ir pakļauti nabadzības vai sociālās atstumtības riskam.
Vai vēlies uzzināt vairāk par savas valsts nacionālajiem mērķiem? Apskati šeit.
Stāsti
Pēc pārcelšanās uz Zviedriju Lindelva piedalījās ES finansētā projektā, kas viņai palīdzēja pilnveidot savas prasmes un atrast piemērotu darbu.
ES finansēts projekts palīdzēja Emanuela uzņēmumam izpētīt un pārveidot darbības, ļaujot viņam panākt labāku darba un privātās dzīves līdzsvaru.
Izmantojot ES finansētu projektu, Juha varēja atrast efektīvus veidus, kā darbā sadzīvot ar savu autismu.
Pateicoties ES finansētam projektam, Rita piepildīja savu ilgi loloto sapni un atvēra skaistumkopšanas salonu.