Znaš li da imaš prava koja te štite na poslu? Prava koja su tu kad tražiš posao. Prava koja postoje tijekom cijele tvoje karijere i obiteljskog života, bez obzira na tvoju dob, spol, invalidski status, podrijetlo ili spolnu orijentaciju.
Sva ova prava utemeljena su u Europskom stupu socijalnih prava i pratećem akcijskom planu koji su podržale sve zemlje EU-a. Akcijski plan utvrđuje što EU i države članice mogu učiniti kako bi načela stupa socijalnih prava proveli u djelo.
No nije uvijek lako razumjeti koja su tvoja prava, kako ih možeš iskoristiti da poboljšaš svoj položaj ili kome se obratiti za dodatnu pomoć.
Svrha je ove stranice da vam služi kao baza informacija kako biste bolje razumjeli i ostvarili svoja prava te izgradili život, karijeru i obitelj kakvu želite.
4 tjedna plaćenog dopusta godišnje zajamčena svakom radniku
33 % žena u upravnim odborima tvrtki
14 tjedana rodiljnog dopusta
minimalna plaća u iznosu od 60 % prosječne neto plaće
640.000 ljudi studiralo je, osposobljavalo se ili volontiralo u inozemstvu u 2020. godini u sklopu programa Erasmus+
Pronađite informacije u svojoj zemlji
Svaka zemlja EU-a ima niz službi koje vam mogu pomoći. One su vaša prva kontaktna točka za više informacija i smjernica o vještinama, obitelji, dohotku, radu i jednakosti u svakoj državi članici.
Sve države članice su uključene
Na Socijalnom samitu u Portu u svibnju 2021., zemlje EU-a potvrdile su svoju predanost ostvarenju socijalnih ciljeva do 2030.
Najmanje 78 % stanovništva u dobi od 20 do 64 godine trebalo bi biti zaposleno do 2030.
Najmanje 60 % odraslih osoba trebalo bi svake godine sudjelovati u osposobljavanju do 2030.
Najmanje 15 milijuna manje osoba u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti do 2030.
Želiš li saznati više o nacionalnim ciljevima svoje zemlje? Potraž ovdje.
Priče
Zahvaljujući projektu koji je financirao EU, Rita je otvorila kozmetički salon o kojem je oduvijek sanjala.
Uz pomoć projekta koji je financirao EU, Juha je pronašao učinkovite načine nošenja sa svojim autizmom na poslu.
Kao doseljenica u Švedsku, Lindelwa je sudjelovala u projektu koji joj je pomogao da usavrši svoje vještine i pronađe odgovarajući posao, a financirao ga je EU.
Uz pomoć projekta koji je financirao EU, Emanueleova tvrtka preispitala je i reorganizirala svoje poslovanje, što mu je omogućilo puno bolju ravnotežu između poslovnog i privatnog života.