Znaš li da imaš prava koja te štite na poslu? Prava koja su tu kad tražiš posao. Prava koja postoje tijekom cijele tvoje karijere i obiteljskog života, bez obzira na tvoju dob, spol, invalidski status, podrijetlo ili spolnu orijentaciju.
Sva ova prava utemeljena su u Europskom stupu socijalnih prava i pratećem akcijskom planu koji su podržale sve zemlje EU-a. Akcijski plan utvrđuje što EU i države članice mogu učiniti kako bi načela stupa socijalnih prava proveli u djelo.
No nije uvijek lako razumjeti koja su tvoja prava, kako ih možeš iskoristiti da poboljšaš svoj položaj ili kome se obratiti za dodatnu pomoć.
Tome služi ova stranica. Ona je jedinstveno mjesto na kojem možeš pronaći informacije koje će ti pomoći da razumiješ i ostvariš svoja prava, kako bi gradio život, karijeru i obitelj kakve želiš. Saznat ćeš koje napore Europska unija ulaže u stvaranje više radnih mjesta, borbu protiv nejednakosti i socijalne isključenosti, osiguravajući da svatko ima pristup visokokvalitetnom radnom mjestu i obrazovanju. Doznat ćeš i gdje pronaći informacije i pomoć u svojoj zemlji.
Sve države članice su uključene
Na Socijalnom samitu u Portu u svibnju 2021., zemlje EU-a potvrdile su svoju predanost ostvarenju socijalnih ciljeva do 2030.:

Učinimo to, zajedno...
*Želiš li saznati više o nacionalnim ciljevima svoje zemlje? Potraži ovdje.
Kako ti EU u tome pomaže?
Institucije EU-a, nacionalna, regionalna i lokalna tijela, socijalni partneri i civilno društvo osiguravaju da svi u EU-u imaju koristi od tih prava i da nitko ne bude zapostavljen.

zajamčenog plaćenog dopusta godišnje za svakog radnika

direktora u upravnim odborima iz redova nedovoljno zastupljenog spola

tjedana rodiljnog dopusta

neto prosječne plaće kao minimalna plaća

osoba studiralo je, osposobljavalo se ili volontiralo u inozemstvu 2020. u sklopu programa Erasmus+
Priče

Kada san postane prekrasna stvarnost
Zahvaljujući projektu koji je financirao EU, Rita je otvorila kozmetički salon o kojem je oduvijek sanjala.

Male prilagodbe radnog mjesta znače velika poboljšanja za neurorazličite radnike
Uz pomoć projekta koji je financirao EU, Juha je pronašao učinkovite načine nošenja sa svojim autizmom na poslu.

Pronalazak odgovarajućeg posla nakon preseljenja u drugu zemlju
Kao doseljenica u Švedsku, Lindelwa je sudjelovala u projektu koji joj je pomogao da usavrši svoje vještine i pronađe odgovarajući posao, a financirao ga je EU.

Ravnoteža između posla i privatnog života te više vremena za obitelj
Uz pomoć projekta koji je financirao EU, Emanueleova tvrtka analizirala je i reorganizirala svoje poslovanje, što mu je omogućilo puno bolju ravnotežu između posla i privatnog života.