Vedeli ste, že máte práva, ktoré vás chránia v práci? Práva, ktoré vám poskytujú ochranu počas hľadania zamestnania? Práva, ktoré existujú počas celej vašej kariéry a rodinného života, bez ohľadu na váš vek, pohlavie, zdravotný stav, pôvod alebo sexuálnu orientáciu?
Všetky tieto práva sú zakotvené v Európskom pilieri sociálnych práv a jeho akčnom pláne, ktorý schválili všetky krajiny EÚ. Akčný plán stanovuje, čo môžu členské štáty a EÚ urobiť, aby sa zásady piliera stali skutočnosťou.
Nie vždy je však jednoduché vyznať sa v tom, aké práva máte, a vedieť, ako ich možno využiť na zlepšenie svojej situácie, alebo kde môžete získať ďalšiu pomoc.
Práve preto je tu pre vás táto stránka. Pomôže vám porozumieť vaším právam, uplatňovať si ich a budovať si tak život, kariéru a rodinu podľa vašich predstáv. Dozviete sa, ako sa Európska únia podieľa na vytváraní väčšieho počtu pracovných miest a na boji proti nerovnosti a sociálnemu vylúčeniu pomocou zabezpečovania prístupu ku kvalitnej práci a odbornému vzdelávaniu všetkým obyvateľom. Dozviete sa aj to, kde získate informácie a pomoc vo svojej krajine.
Spolupráca všetkých členských štátov
Na sociálnom samite v Porte v máji 2021 krajiny EÚ potvrdili svoj záväzok splniť sociálne ciele, ktoré sa majú dosiahnuť do roku 2030:

Spoločne uspejeme...
*Chcete vedieť viac o národných cieľoch vašej krajiny? Nájdete ich tu.
Ako vám EÚ pomáha k úspechu?
Inštitúcie EÚ, vnútroštátne, regionálne a miestne orgány, sociálni partneri a občianska spoločnosť zabezpečujú, aby každý v EÚ mohol využívať tieto práva a aby sa na nikoho nezabudlo.

garantovanej, každoročnej platenej dovolenky pre každého pracovníka/pracovníčku

riadiacich pracovníkov/pracovníčok v predstavenstvách spoločností z radov nedostatočne zastúpeného pohlavia

týždňov materskej dovolenky

čistej priemernej mzdy zodpovedá minimálnej mzde

v roku 2020 študovalo, školilo sa alebo sa prihlásilo na dobrovoľnícku činnosť v rámci programu Erasmus+ v zahraničí
Príbehy

Hľadanie vhodnej práce po presťahovaní sa do inej krajiny
Lindelwa sa krátko po presťahovaní sa do Švédska zúčastnila na projekte financovanom EÚ, ktorý jej pomohol zdokonaliť jej zručnosti a nájsť si vhodnú prácu.

Malé úpravy na pracovisku znamenajú veľké zlepšenie pre pracovníkov s neurodiverzitou
S pomocou projektu financovaného EÚ sa Juhovi podarilo nájsť účinné spôsoby, ako sa vyrovnať so svojím autizmom v práci.

Od sna ku krásnej realite
Vďaka projektu financovanému EÚ si Rita otvorila kozmetický salón, o ktorom vždy snívala.

Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom a viac času na rodinu
Projekt financovaný EÚ pomohol Emanuelovi preskúmať a zreorganizovať aktivity jeho firmy, čo mu umožnilo oveľa lepšiu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom.