EÚ sa snaží zabezpečiť primeranú minimálnu mzdu pre všetkých občanov, vďaka čomu sa môžete adekvátne postarať o svoju rodinu. Cieľom je tiež znížiť rozdiely v platoch mužov a žien, keďže minimálnu mzdu dostáva viac žien ako mužov.
Prečo musí EÚ prijať opatrenia v oblasti príjmov?
zamestnancov v EÚ poberalo v roku 2018 nízke mzdy
je najnižšia minimálna mesačná mzda v EÚ
minimálnej mzdy je v niektorých krajinách potrebné na zaplatenie priemernej ceny nájomného
Aké opatrenia prijímame?
cieľom EÚ je do roku 2030 znížiť počet ľudí ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením v porovnaní s rokom 2019
je čas, ktorý majú krajiny EÚ na to, aby premietli smernicu EÚ o minimálnej mzde do vnútroštátnych právnych predpisov
ľudí by mohlo využívať výhody smernice o minimálnej mzde
Počas hľadania práce máte právo na sociálnu ochranu, ktorá vám zaisťuje minimálnu životnú úroveň aj bez práce.
- EÚ stanovuje spoločné pravidlá na ochranu vašich práv na sociálne zabezpečenie pri pohybe v rámci Európy (EÚ 27 a Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko). Prečítajte si viac o zákonoch jednotlivých krajín EÚ, ktoré určujú, na aké dávky máte nárok.
- Ak vás prepustia z práce, môžete mať nárok na dávky v nezamestnanosti v závislosti od pravidiel krajiny, v ktorej ste pracovali.
V Európe nie je pre platovú diskrimináciu miesto. Ak vykonávate rovnakú prácu ako váš kolega či kolegyňa, zaslúžite si rovnakú mzdu. Na vašom veku, pohlaví, sexuálnej identite alebo etnickej príslušnosti nezáleží.
- S cieľom zabezpečiť, aby ste dostávali primeranú mzdu, ktorá vám umožní zabezpečiť dôstojnú životnú úroveň pre vás a vašu rodinu, prijala EÚ v októbri 2022 novú legislatívu o primeranej minimálnej mzde. Krajiny majú teraz dva roky na jej implementáciu.
- Pravidlá EÚ o transparentnosti odmeňovania priznávajú zamestnancom právo požadovať od svojho zamestnávateľa informácie o výške ich individuálnej mzdy a o priemernej výške mzdy rozdelenej podľa pohlavia pre kategórie pracovníkov vykonávajúcich rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty.
- Ak ste pracovali vo viac ako jednej krajine EÚ, váš doplnkový dôchodok je chránený.
Zatiaľ čo usilovne pracujete na budovaní svojho podniku, môžete sa cítiť bezpečne, pretože EÚ zaručuje samostatne zárobkovo činným osobám právo na sociálnu ochranu a v penzii dôchodok zodpovedajúci ich príspevkom.
- EÚ nabáda členské krajiny, aby zabezpečili, že neštandardní pracovníci (napríklad pracovníci na dobu určitú, na čiastočný úväzok, agentúrni pracovníci alebo pracovníci na zavolanie) a samostatne zárobkovo činné osoby budú mať prístup k sociálnej ochrane týkajúcej sa nezamestnanosti, choroby a zdravotnej starostlivosti, materskej a otcovskej dovolenky a staroby.