UE chce, aby wszyscy obywatele otrzymywali odpowiednią płacę minimalną. Powinna ona pozwolić na utrzymanie rodziny i zmniejszać różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, ponieważ więcej kobiet niż mężczyzn zarabia minimalną pensję.
Dlaczego UE musi podejmować działania dotyczące dochodu?
pracowników w UE w 2018 r. miało niskie zarobki
to najniższe minimalne wynagrodzenie miesięczne w UE
minimalnego wynagrodzenia potrzeba w niektórych krajach, aby opłacić średnią stawkę czynszu
Na czym polegają nasze działania?
to cel UE do 2030 r. w zakresie zmniejszenia liczby osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w porównaniu z 2019 r.
to czas, jaki państwa UE mają na transpozycję do prawa krajowego dyrektywy UE dotyczącej płacy minimalnej
mogłoby skorzystać z dyrektywy dotyczącej płacy minimalnej
Gdy poszukujesz zatrudnienia, masz prawo do zabezpieczenia społecznego, dzięki któremu możesz zapewnić sobie minimalny standard życia nawet bez pracy.
- UE wprowadziła przepisy dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego podczas przemieszczania się na terenie Europy (27 państw UE oraz Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Dowiedz się, jakie przepisy obowiązują w poszczególnych państwach UE i jakie świadczenia Ci przysługują.
- Osoba zwolniona z pracy może mieć prawo do zasiłku dla bezrobotnych w zależności od przepisów kraju, w którym pracowała.
Wynagrodzenie za wykonaną pracę
W Europie nie ma miejsca na dyskryminację płacową. Jeśli wykonujesz taką samą pracę jak osoba na podobnym stanowisku, zasługujesz na takie samo wynagrodzenie. Twój wiek, płeć, tożsamość seksualna czy pochodzenie etniczne nie mają znaczenia.
- Aby zapewnić przyzwoite wynagrodzenie zapewniające godne życie Tobie i Twojej rodzinie, UE przyjęła w październiku 2022 r. nowe przepisy dotyczące odpowiedniej płacy minimalnej. Kraje mają teraz 2 lata na ich wdrożenie.
- Unijne przepisy dotyczące przejrzystości wynagrodzeń dają pracownikom prawo do żądania od pracodawcy informacji o ich indywidualnym poziomie wynagrodzenia oraz o średnim poziomie wynagrodzenia w podziale na płeć dla kategorii pracowników wykonujących taką samą pracę lub pracę o równej wartości.
- Osoba, która pracowała w kilku państwach UE, ma prawo do dodatkowej emerytury.
Gdy ciężko pracujesz nad rozwojem swojej firmy, możesz czuć się bezpiecznie, ponieważ UE gwarantuje osobom pracującym na własny rachunek prawo do ochrony socjalnej, a po przejściu na emeryturę – do emerytury proporcjonalnej do opłacanych wcześniej składek.
- UE zachęca kraje członkowskie do zapewnienia pracownikom zatrudnionym na warunkach niestandardowych (na przykład pracownikom tymczasowym, zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin, pracownikom agencyjnym lub pracownikom na wezwanie), a także osobom samozatrudnionym dostępu do ochrony socjalnej związanej z bezrobociem, świadczeniami chorobowymi i opieką zdrowotną, urlopem macierzyńskim i ojcowskim oraz podeszłym wiekiem.