ES tiecas nodrošināt, ka visi iedzīvotāji saņem pienācīgu minimālo algu. Tas nozīmē, ka Tu vari gādāt par savu ģimeni, un tam vajadzētu arī palīdzēt samazināt atalgojuma atšķirības starp sievietēm un vīriešiem, jo sievietes biežāk nekā vīrieši strādā par minimālo algu.
Kāpēc Eiropas Savienībā ir jārisina ienākumu jautājums?
darba ņēmēju Eiropas Savienībā 2018. gadā saņēma zemu algu
zemākā minimālā mēnešalga Eiropas Savienībā
no minimālās algas – summa, kas dažās valstīs ir nepieciešama vidējās īres maksas segšanai
Ko mēs darām?
ES mērķis nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto cilvēku skaita samazināšanai līdz 2030. gadam salīdzinājumā ar 2019. gadu
laiks, kurā ES dalībvalstīm savos valsts tiesību aktos ir jāiestrādā ES Direktīva par minimālo algu
varētu gūt labumu no Minimālās algas direktīvas
Darba meklējumu laikā Tev ir tiesības uz sociālo aizsardzību, kas ļauj nodrošināt minimālo dzīves līmeni arī tad, kad Tev nav darba.
- ES ir spēkā kopēji noteikumi, lai aizsargātu Tavas sociālā nodrošinājuma tiesības, pārvietojoties ES teritorijā (27 ES dalībvalstis + Islande, Lihtenšteina, Norvēģija un Šveice). Uzzini vairāk par katras ES dalībvalsts tiesību aktiem, kas nosaka, kādus pabalstus Tu vari saņemt.
- Ja Tevi atlaiž no darba, Tev atkarībā no noteikumiem valstī, kurā Tu strādāji, var būt tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu.
Eiropā diskriminācijai darba samaksas ziņā nav vietas. Ja Tu veic tādu pašu darbu kā kāds cits, Tev pienākas tāda pati samaksa. Tavam vecumam, dzimumam, seksuālajai identitātei vai etniskajai izcelsmei nav nekādas nozīmes.
- Lai nodrošinātu, ka Tu pelni pienācīgu algu, kas ļauj gādāt par pienācīgu dzīves līmeni Tev un Tavai ģimenei, ES 2022. gada oktobrī pieņēma jaunus tiesību aktus par adekvātu minimālo algu. Dalībvalstīm tie ir jāievieš 2 gadu laikā.
- ES noteikumi par darba samaksas pārredzamību sniedz darba ņēmējiem tiesības prasīt darba devējam sniegt informāciju par viņu individuālo atalgojuma līmeni un par vidējiem atalgojuma līmeņiem. Šiem datiem jābūt sadalītiem atbilstoši dzimumiem un vienādu vai līdzvērtīgu darbu strādājošo darbinieku kategorijām.
- Ja Tev ir bijis darbs vairākās ES dalībvalstīs, Tava papildpensija ir aizsargāta.
Kamēr Tu čakli strādā, lai attīstītu savu uzņēmējdarbību, vari nešaubīties par to, ka ES pašnodarbinātām personām garantē tiesības uz sociālo aizsardzību un pēc pensionēšanās – pensiju atbilstoši veiktajām iemaksām.
- ES mudina dalībvalstis nodrošināt, ka nestandarta nodarbinātības situācijā esošie darbinieki (piem., pagaidu darbu, nepilnu laiku, aģentūrā vai pēc izsaukuma strādājošie) un pašnodarbinātas personas var saņemt sociālo aizsardzību saistībā ar bezdarbu, slimību un veselības aprūpi, maternitātes un paternitātes atvaļinājumu un ievērojamu vecumu.