Cilj EU je, da bi vsi državljani prejemali ustrezno minimalno plačo. To pomeni, da lahko poskrbite za svojo družino, hkrati pa to pomaga tudi pri zmanjšanju razlike v plačilu med spoloma, saj minimalno plačo prejema več žensk kot moških.
Zakaj moramo ukrepati na področju dohodka v EU?
zaposlenih v EU v letu 2018 je prejemalo nizke plače.
je najnižja minimalna mesečna plača v EU.
minimalne plače gre v nekaterih državah za plačilo povprečno visoke najemnine.
Kakšne ukrepe sprejemamo?
manj ljudi, ki jim grozi revščina ali socialna izključenost v primerjavi z letom 2019 (cilj EU do leta 2030).
je čas, ki ga imajo države EU, da direktivo EU o minimalni plači prenesejo v nacionalno zakonodajo.
bi lahko imelo koristi od direktive o minimalni plači.
Ko iščete zaposlitev, imate pravico do socialnega varstva, ki vam zagotavlja minimalni življenjski standard tudi v času brezposelnosti.
- EU določa skupna pravila za zaščito vaših pravic do socialne varnosti, ko se gibate znotraj Evrope (EU-27 ter Islandija, Lihtenštajn, Norveška in Švica). Izvedite več o zakonih posameznih držav EU, ki določajo, do kakšnega nadomestila ste upravičeni.
- Če ste odpuščeni z delovnega mesta, ste morda upravičeni do nadomestila za brezposelnost, odvisno od pravil države, v kateri ste delali.
V Evropi ni prostora za diskriminacijo pri plačilu. Če opravljate enako delo kot sodelavec, si zaslužite enako plačilo. Vaša starost, spol, spolna identiteta ali etnična pripadnost niso pomembni.
- Da bi vam zagotovili dostojno plačo, s katero lahko sebi in svoji družini zagotovite dostojen življenjski standard, je EU oktobra 2022 sprejela novo zakonodajo o ustreznih minimalnih plačah. Države imajo dve leti časa, da jo začnejo izvajati.
- Pravila EU o preglednosti plač dajejo delavcem pravico, da od delodajalca pridobijo informacije o individualni ravni plače in povprečni ravni plače za kategorije delavcev, ki opravljajo enako delo ali delo enake vrednosti, razčlenjeno po spolu.
- Če ste delali v več kot eni državi EU, je vaša dodatna pokojnina zaščitena.
Lahko se brez skrbi osredotočite na razvoj svojega podjetja, saj EU samozaposlenim osebam zagotavlja pravico do socialnega varstva, ob upokojitvi pa tudi do pokojnine, ki je sorazmerna z njihovimi prispevki.
- EU spodbuja države članice, da delavcem v nestandardnih oblikah dela (na primer začasni delavci, delavci s krajšim delovnim časom, agencijski delavci ali delavci na zahtevo) in samozaposlenim osebam zagotovijo dostop do socialnega varstva, ki se nanaša na brezposelnost, bolezen in zdravstveno varstvo, materinski in očetovski dopust ter starost.