EU podpira vaše pravice – ne glede na to, ali iščete prvo zaposlitev, ste že nekaj let zaposleni ali pa se nameravate kmalu upokojiti. Pravico imate delati v varnem okolju – ne glede na to, kje v EU se nahajate ali kakšno delo opravljate. Zakonodaja in organizacije EU obstajajo zato, da vam zagotovijo dostop do varnega in kakovostnega dela s pravim ravnovesjem, ki vam omogoča preživljanje časa z družino.
Imeti morate možnost najti dobro zaposlitev v varnem delovnem okolju, ki varuje vaše zdravje. Ob delu vam mora ostati dovolj časa in energije za vaše zasebno življenje. Ne glede na to, ali je vaše delovno mesto v matični državi ali v katerikoli drugi državi EU, imate vedno pravico do socialne varnosti.
Zakaj moramo ukrepati na področju dela v EU?
dodatnih delovnih mest bi lahko v EU do leta 2030 ustvarili z zelenim prehodom.
evropskih delodajalcev težko najde ljudi s potrebnimi spretnostmi.
v EU bi moralo imeti do leta 2025 vsaj osnovne digitalne spretnosti – to je 70 % prebivalstva.
Kakšne ukrepe sprejemamo?
je proračun Evropskega socialnega sklada plus – glavnega instrumenta EU za naložbe v ljudi.
delovnih mest na zaposlitveni platformi EURES.
je najdaljši delovni teden v skladu z delovnopravno zakonodajo EU.
Želite si najti zaposlitev, ki vas bo veselila, za katero boste pošteno plačani in ki vam bo omogočila, da se poklicno razvijate. Ne glede na to, česa si želite na svoji poklicni poti, vam EU zagotovi potrebna sredstva in nudi podporo, da boste lahko uspešno gradili svojo prihodnost. Lahko se preselite in delate v različnih državah znotraj EU, ob tem pa ste še vedno zaščiteni s pravicami iz socialne varnosti.
- Nacionalni javni zavodi za zaposlovanje vam lahko pomagajo najti delo, ki vam ustreza. Zagotavljajo podporo z različnimi dejavnostmi, vključno s storitvami za posredovanje zaposlitve, poklicno svetovanje, mentorstvo in programi usposabljanja. Če potrebujete nasvet pri iskanju svoje sanjske zaposlitve v drugi državi EU, se lahko obrnete na svetovalce EURES. To so strokovnjaki za evropski trg dela, ki svetujejo iskalcem zaposlitve in delodajalcem.
- Preverite, ali je eno od skoraj štirih milijonov delovnih mest na platformi EURES primerno za vas.
- Če razmišljate o delu v tujini, vendar potrebujete pomoč, preverite usmerjene programe mobilnosti EURES.
- Na Evropskih dnevih zaposlovanja, ki potekajo v živo in prek spleta, lahko spoznate potencialne delodajalce in dobite praktične nasvete o življenju in delu v tujini.
- Europass ponuja številna uporabna orodja in informacije, ki vas spremljajo na vsakem koraku vaše učne in poklicne poti, vključno s pomočjo pri pripravi profesionalnega življenjepisa in spremnega pisma.
- Pomagamo vam, da se pripravite na spremembe in nove priložnosti, ki jih prinašata digitalni in zeleni prehod. Evropski socialni sklad plus (ESS+) članicam EU zagotavlja sredstva za usposabljanje in pomoč pri pridobivanju potrebnih spretnosti za zanesljivo zaposlitev.
- Če ste mlajši od 30 let, preverite jamstvo za mlade – pobudo EU, ki ljudem pomaga, da v štirih mesecih po zaključku formalnega izobraževanja ali začetku brezposelnosti dobijo kakovostno in konkretno ponudbo za zaposlitev, izobraževanje, vajeništvo ali pripravništvo.
- V okviru pobude Aim, Learn, Master, Achieve (ALMA) lahko mladi od 18 do 29 leta vstopijo v svet dela s plačano delovno prakso in podporo mentorja v času od dveh do šestih mesecev v drugi državi EU.
Trdo delate, da bi poskrbeli za svojo družino. Potrebujete zaposlitev, ki upošteva, da morate včasih predčasno oditi v šolo po otroka ali izkoristiti pol dneva dopusta za nego, ko otrok zboli. Potrebujete pravice, ki ščitijo vaše poklicno pa tudi zasebno življenje.
- Pravila EU o usklajevanju poklicnega in zasebnega življenja vam omogočajo, da poskrbite za svojo družino in hkrati napredujete na delovnem mestu. Dajejo vam pravico, da zaprosite za prilagodljivo obliko dela in si delo organizirate tako, da ustreza vašemu življenju.
- V EU imajo matere pravico do najmanj 14 tednov porodniškega dopusta, ki je plačan vsaj v višini nacionalnega nadomestila za bolniško odsotnost.
- Očetje in drugi skrbniki imajo pravico do najmanj desetih delovnih dni očetovskega dopusta, ki je plačan najmanj v višini nacionalnega nadomestila za bolniško odsotnost.
- Poleg tega imajo vsi državljani EU pravico do štirih mesecev starševskega dopusta, ki ga lahko uporabite na način, ki vam najbolj ustreza (na primer v več sklopih ali s krajšim delovnim časom).
- Pravico do dopusta imate tudi, če posvojite otroka.
- Pravico imate do petih delovnih dni na leto za zagotavljanje osebne nege ali podpore članu vašega gospodinjstva.
Imate pravico do dela v varnem in zdravem okolju. Imate tudi pravico, da spregovorite, kadar se vam nekaj ne zdi prav. EU si prizadeva, da bi bila delovna mesta bolj zdrava in varna.
- EU ima zakonodajo, ki zagotavlja minimalne varnostne in zdravstvene zahteve za vse sektorje dejavnosti in za posebna področja, kot so nevarne kemikalije, fizikalni in biološki dejavniki, delovna oprema in podobno.
- Če ste delavec za določen čas ali agencijski delavec, vam EU zagotavlja enako raven varnosti in zdravja pri delu kot drugim delavcem.
- EU zagotavlja, da imate med delovnimi dnevi dovolj prostega časa za počitek in zasebno življenje. Direktiva o delovnem času zagotavlja, da v povprečju ne delate več kot 48 ur na teden in da imate praviloma na voljo vsaj enajst zaporednih ur dnevnega počitka ter vsaj 24 ur neprekinjenega tedenskega počitka. Če delate več kot šest ur na dan, vam je treba zagotoviti odmor.
- Pravila EU vam omogočajo, da uveljavljate vsaj štiri tedne plačanega dopusta na leto.
EU podpira mala in srednje velika podjetja pri prilagajanju na spremembe v gospodarstvu, da se zagotovi njihova rast. EU z vzpostavitvijo skupnih pravil na področju zaposlovanja ustvarja enake konkurenčne pogoje za vaše podjetje in bolj pošteno konkurenco z minimalnimi standardi zaščite za delavce v EU.
- Če boste zagotovili, da bo vaše delovno mesto čim bolj zdravo in varno, boste pomagali svojim delavcem ter se izognili pravnim in finančnim težavam. Interaktivno spletno orodje EU za ocenjevanje tveganja ponuja veliko brezplačnih možnosti, da lahko zagotovite skladnost svojega podjetja z nacionalno zakonodajo o varnosti in zdravju pri delu.
- Če vas zanima poslovanje, ki daje prednost ljudem in planetu pred dobičkom, vam lahko prehod EU za socialno gospodarstvo pomaga pri zagonu ali razvoju socialnega podjetja. Če potrebujete malo pomoči, so vam ne glede na velikost vašega podjetja na voljo poslovna posojila, mikrofinanciranje, jamstva in tvegani kapital. EU vsako leto podpre več kot 200.000 podjetij.
- Na voljo vam je tudi posojilo v višini do 25.000 evrov za ustanovitev ali razvoj malega podjetja prek evropskega mikrofinančnega instrumenta Progress.
- V okviru programa za zaposlovanje in socialne inovacije (EaSI) imate dostop do naložb v višini do 500.000 evrov.
- Podporo za mikrofinanciranje in podjetja lahko dobite s programom InvestEU, ki vam zagotavlja tudi prilagojeno pomoč pri zagonu in širjenju podjetja.