Evropska unija je bila ustanovljena na načelu enakosti. Ne glede na spol, raso, barvo kože, etnično ali družbeno pripadnost, genetske sposobnosti, jezik, veroizpoved ali prepričanje, politično ali kakršno koli drugo mnenje, članstvo v nacionalni manjšini, lastnino, rojstvo, invalidnost, starost ali spolno usmerjenost imate pravico do enake obravnave pri iskanju zaposlitve ter pri odločanju o napredovanju, plačilu in delovnem času, ko ste že zaposleni.
Tu smo, da vam pomagamo in zagotovimo enako obravnavo. Diskriminacija, bodisi s strani vašega nadrejenega, sodelavcev, vodij zaposlovanja ali kogarkoli drugega, nima mesta v svetu dela, zato si aktivno prizadevamo, da bi jo odpravili.
Zakaj moramo ukrepati na področju enakosti v EU?
žensk v EU meni, da so pri delu diskriminirane.
invalidov je zaposlenih – v primerjavi s 75 % oseb brez invalidnosti.
oseb LGBTI v Evropi je doživelo diskriminacijo ali nadlegovanje.
Kakšne ukrepe sprejemamo?
vseh direktorskih mest bi morale do konca junija 2026 v skladu z zakonom EU zasedati ženske (kot premalo zastopan spol).
starejših je med letoma 2007 in 2013 prejelo sredstva iz proračuna ESS.
sredstev ESS+ bo namenjenih za spodbujanje enakosti spolov.
Pri iskanju zaposlitve vas ne bi smela ovirati vaša prepričanja, starost, invalidnost, etnična ali rasna pripadnost, spol ali spolna usmerjenost. EU ima zakonodajo, ki delodajalcem preprečuje diskriminacijo na podlagi teh dejavnikov.
- Kot državljan EU imate pravico do enake obravnave pri zaposlovanju, delovnih pogojih, napredovanju, plačilu, dostopu do poklicnega usposabljanja, poklicnih pokojninah in odpuščanju. Pri uveljavljanju teh pravic vam lahko pomagajo organizacije za spodbujanje enakosti v posamezni državi.
- V EU morajo delodajalci delavcem z invalidnostjo zagotoviti ustrezne prilagoditve. Če imate invalidnost, lahko zahtevate prilagoditve delovnega okolja ali delovnega mesta, če je to potrebno za opravljanje dela.
Zaslužite si, da lahko delate brez strahu pred diskriminacijo, da vas enako obravnavajo pri povišanju plače in napredovanju ter da z vami vedno ravnajo spoštljivo. EU se zavzema za ljudi, ki doživljajo diskriminacijo, in ima zakonodajo za odpravljanje nepoštenih praks na delovnem mestu. Naš cilj je zagotoviti številčnejša in boljša delovna mesta, ki so vključujoča in dostopna.
- Zakonodaja EU o enakem obravnavanju določa minimalne ravni zaščite, ki veljajo za vse, ki živijo in delajo v Evropski uniji.
- Diskriminacija staršev (zlasti mater) na delovnem mestu se lahko začne že med nosečnostjo. Starši veljajo za manj predane delu, manj prilagodljive in manj zanesljive. Zakoni EU za boj proti diskriminaciji zajemajo vrsto področij, vključno z zaščito nosečih delavk in doječih mater ter pravicami do porodniškega, očetovskega in starševskega dopusta.
- Od leta 2000 je v EU prepovedana diskriminacija na podlagi starosti pri zaposlovanju. To na primer pomeni, da vam nadrejeni zaradi starosti ne sme onemogočiti napredovanja ali usposabljanja.
Ženske v EU zaslužijo v povprečju 13 % manj kot moški. Odpravljanje razlike v plačah med spoloma in njenih glavnih vzrokov je eden od ključnih ciljev strategije EU za enakost spolov 2020–2025.
- Direktiva o preglednosti plačil, sprejeta leta 2023, pomaga zagotoviti, da načelo enakega plačila za enako delo postane resničnost v praksi.
- Pravila EU glede uravnoteženosti delovnega življenja staršem in skrbnikom omogočajo boljšo uravnoteženost njihovih delovnih in družinskih življenj ter spodbujajo boljše deljenje odgovornosti za nego med moškimi in ženskami.
- Pravila EU o uravnoteženi zastopanosti spolov v upravnih odborih družb zahtevajo, da imajo družbe, ki kotirajo na borzi, med neizvršnimi direktorji vsaj 40-odstotno zastopanost premalo zastopanega spola (trenutno žensk) ali 33-odstotno zastopanost na ravni vseh direktorjev.
Kljub napredku v preteklem desetletju se osebe z invalidnostjo še vedno soočajo s precejšnjimi ovirami in imajo večje tveganje revščine in socialne izključenosti.
Evropska komisija je sprejela strategijo o pravicah invalidov za obdobje 2021–2030, da bi da bi vnesla pozitivne spremembe v življenje invalidov v EU in zunaj nje. Nekatere ključne pobude vključujejo:
- Sveženj ukrepov za zaposlovanje invalidov določa vrsto ukrepov za izboljšanje zaposlitvenih možnosti invalidov, ki segajo od praks zaposlovanja in zagotavljanja razumne namestitve do krepitve javnih storitev, namenjenih pomoči invalidom pri iskanju in ohranjanju zaposlitve.
- Evropska kartica ugodnosti za invalide bo služila kot dokazilo o statusu invalidnosti in bo imetnikom kartice zagotavljala enak dostop do posebnih pogojev in prednostnega zdravljenja povsod v EU.
- Evropska parkirna karta za invalide bo zagotovila uporabo parkirnih mest in objektov, namenjenih invalidom, v vseh državah EU ter bo nadomestila nacionalne parkirne kartice.