Europos Sąjunga buvo įkurta lygybės principu. Nepriklausomai nuo jūsų lyties, rasės, odos spalvos, etninės ar socialinės kilmės, genetinių bruožų, kalbos, religijos arba įsitikinimų, politinio arba kito požiūrio, priklausomybės nacionalinei mažumai, nuosavybės, gimimo, negalios ar seksualinės orientacijos, turite teisę į vienodą elgesį ieškant darbo. Taip pat ir dirbant, priimant sprendimus dėl paaukštinimo, atlyginimo ir darbo valandų.
Esame čia, kad palaikytume jus ir užtikrintume, jog su jumis būtų elgiamasi vienodai. Diskriminacijai – iš jūsų viršininko, kolegų, samdančių vadovų ar bet ko kito – darbo pasaulyje nėra vietos ir mes aktyviai stengiamės, kad jos nebūtų.
Kodėl turime imtis veiksmų dėl lygybės ES?
moterų ES jaučiasi diskriminuojamos darbe
neįgaliųjų dirba, palyginus su 75 % dirbančių asmenų be negalios
apklaustų LGBTI asmenų visoje Europoje patyrė diskriminaciją ar priekabiavimą
Kaip imamės veiksmų?
visų vadovų postų turėtų užimti moterys (kaip nepakankamai atstovaujama lytis) iki 2026 m. birželio mėn. pabaigos, kaip nurodo ES įstatymai
vyresnio amžiaus žmonių turėjo naudos iš 2007–2013 m. ESF fondų biudžeto
iš ESF + investicijos prisidės prie lyčių lygybės
Neturėtumėte būti sulaikomi nuo darbo dėl savo įsitikinimų, amžiaus, negalios, etninės kilmės, lyties ar seksualinės orientacijos. ES turi teisės aktus, draudžiančius darbdaviams diskriminuoti dėl šių veiksnių.
- Jūs, kaip ES pilietis, turite teisę į vienodą požiūrį įdarbinimo, darbo sąlygų, pareigų paaukštinimo, atlyginimo, profesinio mokymo, profesinių pensijų ir atleidimo iš darbo atžvilgiu. Konkrečios šalies lygių teisių organizacijos gali padėti pasinaudoti šiomis teisėmis.
- ES darbdaviai privalo sudaryti tinkamas sąlygas darbuotojams su negalia. Jei turite negalią, galite reikalauti, kad darbo vieta būtų pritaikyta, o pareigos būtų pakoreguotos.
Jūs nusipelnėte turėti galimybę dirbti nesijaudindami, kad būsite diskriminuojami, būti vienodai vertinami dėl atlyginimų padidinimo ir paaukštinimo pareigose, taip pat sulaukti pagarbaus elgesio. ES gina žmones, kurie yra diskriminuojami, ir turi teisės aktus, kuriais siekiama kovoti su nesąžininga praktika darbe. Mūsų tikslas – daugiau ir geresnių darbo vietų įtraukiose ir prieinamose darbo vietose.
- ES vienodo požiūrio teisės aktai nustato minimalius apsaugos lygius, taikomus visiems, gyvenantiems ir dirbantiems Europos Sąjungoje.
- Tėvų (ypač motinų) diskriminacija darbe gali prasidėti nėštumo metu. Manoma, kad tėvai yra mažiau atsidavę savo darbui, mažiau lankstūs ir mažiau patikimi. ES teisės aktai kovai su diskriminacija apima įvairias sritis, įskaitant nėščių darbuotojų ir krūtimi maitinančių motinų apsaugą, teisę į motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros atostogas.
- Nuo 2000 m. ES uždraudė diskriminaciją dėl amžiaus dirbant. Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, jūsų viršininkas negali atsisakyti jus paaukštinti ar apmokyti dėl jūsų amžiaus.
ES moterys uždirba vidutiniškai 13 proc. mažiau nei vyrai. Vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumo mažinimas, šalinant svarbiausias atotrūkio priežastis, yra vienas iš kertinių 2020–2025 metų ES lyčių lygybės strategijos tikslų.
- 2023 metais priimta Darbo užmokesčio skaidrumo direktyva padeda užtikrinti vienodo darbo užmokesčio už vienodą darbą principo taikymą.
- ES taisyklės dėl darbo ir asmeninio gyvenimo balanso suteikia tėvams ir globėjams geresnį darbo ir šeiminio gyvenimo balansą ir skatina moteris ir vyrus labiau dalytis priežiūros darbais.
- ES taisyklės dėl lyčių pusiausvyros įmonių valdybose reikalaujama, kad didelėse biržos įmonėse bent 40 % nepakankamai atstovaujamos lyties (šiuo metu moterų) būtų tarp biržinių įmonių direktorių nevykdomųjų pareigų arba 33 % visų direktorių.
Nors per pastarąjį dešimtmetį pavyko padaryti pažangą, žmonės, turintys negalią, vis dar susiduria su daugybe kliūčių ir patiria didesnę skurdo bei socialinės atskirties grėsmę.
Europos Komisija priėmė 2021–2030 metų neįgaliųjų teisių strategiją, kad pagerintų žmonių, turinčių negalią, gyvenimą ES ir už jos ribų. Toliau nurodytos kelios pavyzdinės iniciatyvos.
- Neįgaliųjų užimtumo dokumentų rinkinyje numatytos įvairios priemonės, galinčios padidinti žmonių su negalia užimtumą, įskaitant įdarbinimo praktikas, tinkamų sąlygų sudarymą, viešųjų paslaugų, padedančių rasti darbą ir jį išlaikyti, gerinimą.
- Europos asmens su negalia kortelė bus asmens su negalia statuso įrodymas ir ją turintiems asmenims garantuos lygias teises naudotis specialiomis sąlygomis ir lengvatine tvarka.
- Europos asmens su negalia automobilio statymo kortelė suteiks teisę naudotis asmenims su negalia skirtomis automobilių stovėjimo vietomis ir infrastruktūra visose ES šalyse, ši kortelė pakeis nacionalines automobilio statymo korteles.