Eiropas Savienība tika dibināta, balstoties uz vienlīdzības principu. Lai arī kāds būtu Tavs dzimums, rase, ādas krāsa, etniskā vai sociālā izcelsme, ģenētiskās iezīmes, valoda, reliģija vai uzskati, politiskais vai cita veida viedoklis, piederība nacionālajai minoritātei, materiālais stāvoklis, izcelšanās, invaliditāte, vecums vai seksuālā orientācija, Tev ir tiesības uz vienlīdzīgu attieksmi darba meklējumos un, kad darbs ir iegūts, lēmumos par paaugstināšanu amatā, samaksu un darba laiku.
Mēs esam gatavi palīdzēt un nodrošināt, ka attieksme pret Tevi ir vienlīdzīga. Diskriminācijai – no priekšniecības, kolēģiem, darba devējiem vai jebkura cita – pasaulē nav vietas, un mēs aktīvi strādājam, lai to novērstu.
Kāpēc Eiropas Savienībā ir jāveicina vienlīdzība?
5,23 miljoni sieviešu ES uzskata, ka darbā tiek diskriminētas
Salīdzinājumā ar 75 % personu bez invaliditātes, tikai 50 % personu ar invaliditāti ir nodarbinātas
47 % aptaujāto LGBTI cilvēku visā Eiropā ir piedzīvojuši diskrimināciju vai uzmākšanos
Ko mēs cenšamies darīt?
Saskaņā ar ES tiesību aktiem līdz 2026. gada jūnija beigām 33 % no visiem vadošajiem amatiem vajadzētu ieņemt sievietēm (kā nepietiekami pārstāvētam dzimumam)
No 2007. līdz 2013. gadam ESF līdzekļus izmantoja 6 miljoni vecāka gadagājuma cilvēku
84 miljoni eiro no ESF+ ieguldījumiem veicinās dzimumu līdztiesību
Tev nebūtu jāatsakās no darba iespējas savu uzskatu, vecuma, invaliditātes, etniskās izcelsmes, dzimuma vai seksuālās orientācijas dēļ. Eiropas Savienībā ir spēkā tiesību akti, kas neļauj darba devējiem diskriminēt šādu iemeslu dēļ.
- Kā ES pilsonim vai pilsonei Tev ir tiesības uz vienlīdzīgu attieksmi personāla atlasē, kā arī darba nosacījumu, paaugstināšanas, atalgojuma, piekļuves profesionālajai apmācībai, aroda pensiju un atlaišanas jautājumos. Vienlīdzības organizācijas, kas darbojas konkrētajā valstī, Tev var palīdzēt šīs tiesības izmantot.
- ES darba devējiem ir pienākums nodrošināt saprātīgus pielāgojumus darbiniekiem ar invaliditāti. Ja jums ir invaliditāte, varat pieprasīt pielāgojumus savai darba videi vai amatam, ja tas ir nepieciešams darba veikšanai.
Tev ir tiesības strādāt, neraizējoties par diskrimināciju, būt vienlīdzīgā statusā, kad tiek apsvērti algas paaugstinājumi un paaugstināšana amatā, kā arī tiesības uz cieņpilnu attieksmi. ES aizstāv cilvēkus, kuri tiek diskriminēti, un pastāv tiesību akti negodīgu prakšu izskaušanai darbā. Mūsu mērķis ir vairāk un labākas darbvietas iekļaujošās un piekļūstamās darba vietās.
- ES tiesību aktos par vienlīdzīgu attieksmi ir noteikti minimālie aizsardzības līmeņi, kas ir attiecināmi uz ikvienu, kurš dzīvo un strādā Eiropas Savienībā.
- Vecāku (jo īpaši mammu) diskriminācija darbā var sākties jau grūtniecības laikā. Tiek uzskatīts, ka vecāki ir mazāk nodevušies darbam, mazāk elastīgi un uz viņiem mazāk var paļauties. ES tiesību akti diskriminācijas novēršanas jomā aptver dažādus aspektus, tostarp grūtnieču un sieviešu, kuras baro ar krūti, aizsardzību darbā, kā arī tiesības uz grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu, paternitātes atvaļinājumu un vecāku atvaļinājumu.
ES kopš 2000. gada ir aizliegusi uz vecumu balstītu diskrimināciju darbā. Tas nozīmē, ka, piemēram, priekšniecība nevar liegt Tev paaugstināšanu amatā vai apmācības Tava vecuma dēļ.
Sievietes ES pelna vidēji par 13 % mazāk nekā vīrieši. Vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirības un tās pirmcēloņu novēršana ir viens no ES 2020.–2025. gada dzimumu līdztiesības stratēģijas galvenajiem mērķiem.
- 2023. gadā pieņemtā Darba samaksas pārredzamības direktīva palīdz nodrošināt, ka princips “vienāda samaksa par vienādu darbu” kļūst par realitāti praksē.
- ES noteikumi par darba un privātās dzīves līdzsvaru ļauj vecākiem un aprūpētājiem labāk līdzsvarot viņu darba un ģimenes dzīvi, kā arī veicina aprūpes pienākumu labāku sadalījumu starp sievietēm un vīriešiem.
- ES noteikumi par dzimumu līdzsvaru uzņēmumu padomēs liek lieliem biržas sarakstā iekļautiem uzņēmumiem nodrošināt, lai vismaz 40% šādu uzņēmumu vispārējā vadībā vai 33% no visiem direktoriem veidotu mazāk pārstāvētais dzimums (pašlaik sievietes).
Neskatoties uz iepriekšējā desmitgadē panākto progresu, personas ar invaliditāti joprojām saskaras ar ievērojamiem šķēršļiem un lielāku nabadzības un sociālās atstumtības risku.
Eiropas Komisija pieņēma Personu ar invaliditāti tiesību stratēģiju 2021.–2030. gadam, lai pozitīvi mainītu personu ar invaliditāti dzīvi ES un ārpus tās. Dažas no stratēģijas galvenajām iniciatīvām ir šādas:
- Personu ar invaliditāti nodarbinātības paketē ir noteikta virkne pasākumu, lai uzlabotu personu ar invaliditāti nodarbinātību, sākot no darbā pieņemšanas prakses un saprātīgu pielāgojumu nodrošināšanas līdz sabiedrisko pakalpojumu stiprināšanai, lai palīdzētu personām ar invaliditāti atrast un saglabāt darbu.
- Eiropas invaliditātes karte kalpos kā invaliditātes statusa apliecinājums un kartes īpašniekiem nodrošinās vienlīdzīgu piekļuvi īpašiem nosacījumiem un priekšrocībām visā ES.
- Eiropas stāvvietu karte personām ar invaliditāti garantēs stāvvietu un iekārtu izmantošanu, kas paredzētas personām ar invaliditāti, visās ES valstīs un aizstās valsts stāvvietu kartes.