Euroopa Liit loodi võrdsuse põhimõttel. Olenemata sinu soost, rassist, nahavärvist, etnilisest või sotsiaalsest päritolust, geneetilistest omadustest, keelest, usutunnistusest või veendumustest, poliitilistest või muudest vaadetest, rahvusvähemusse kuulumisest, varalisest seisundist, sünnipärast, puudest, vanusest või seksuaalsest sättumusest, on sul õigus võrdsele kohtlemisele nii töö otsimisel kui ka edutamist, tasu ja töötunde puudutavate otsuste tegemisel.
Meie eesmärk on sind toetada ja tagada sinu võrdne kohtlemine. Diskrimineerimisel – ülemuse, kolleegide, värbamisjuhtide või kellegi teise poolt – pole töömaailmas kohta ja me töötame aktiivselt selleks, et see lõppeks.
Miks peame ELis võrdõiguslikkusega tegelema?
5,23 miljonit naist EL-is tunnevad, et neid diskrimineeritakse tööl
puudega inimestest töötab 50%, võrreldes 75% puudeta inimestega
47% Euroopas küsitletud LGBTI-inimestest koges diskrimineerimist või ahistamist
Millised on meie meetmed?
naised (alaesindatud sugu) peaksid 2026. aasta juuni lõpuks täitma kõigist juhtide ametikohtadest 33% vastavalt ELi seadusele
Ajavahemikus 2007-2013 sai ESF-i eelarvest tuge 6 miljonit eakat inimest
84 miljonit eurot ESF+ investeeringutest aitab kaasa soolisele võrdõiguslikkusele
Töö leidmisel ei tohiks tekkida takistusi usu, vanuse, puude, etnilise päritolu, soo või seksuaalse sättumuse tõttu. ELil on õigusaktid, mis takistavad tööandjaid nende tegurite alusel diskrimineerimast.
- ELi kodanikuna on sul õigus võrdsele kohtlemisele seoses värbamise, töötingimuste, edutamise, töötasu, kutseõppele ligipääsu, pensioni ja vallandamisega. Riikide võrdõiguslikkuse organisatsioonid aitavad neid õigusi kasutada.
- ELis on tööandjatel kohustus pakkuda puudega töötajatele mõistlikku majutuskohta. Puude korral saab taotleda töökeskkonna või ülesannete kohandamist, kui see on töö tegemiseks vajalik.
Sa pead saama töötada kartmata diskrimineerimist ja saama võrdsed võimalused palgatõusudeks ja ametikõrgenduseks ning lugupidavat kohtlemist. EL seisab diskrimineeritavate inimeste eest ja liidul on õigusaktid, mille eesmärk on võidelda ebaõiglaste töötavadega. Meie eesmärk on luua rohkem ja paremaid ametikohti kaasavatel ja ligipääsetavatel töökohtadel.
- ELi võrdse kohtlemise õigusaktid sätestavad kaitse miinimumtasemed, mida kohaldatakse kõigi Euroopa Liidus elavate ja töötavate inimeste suhtes.
- Lapsevanemate (eelkõige emade) töökohal diskrimineerimine algab sageli raseduse ajal. Lapsevanemaid nähakse tööle vähem pühendunute, vähem paindlike ja vähem usaldusväärsetena. ELi diskrimineerimise vastased õigusaktid hõlmavad mitmeid valdkondi, sealhulgas rasedate ja rinnaga toitvate emade kaitset ning õigusi ema-, isa- ja lapsehoolduspuhkusele.
- Alates 2000. aastast on EL keelustanud vanuse alusel diskrimineerimise töökohal. See tähendab näiteks, et ülemus ei saa vanuse tõttu keelata sinu edutamist või koolitust.
Naised teenivad ELis keskmiselt 13% vähem kui mehed. Soolise palgalõhe ja selle põhjuste lahendamine on üks ELi soolise võrdõiguslikkuse strateegia 2020-2025 põhieesmärke.
- 2023. aastal vastu võetud töötasu läbipaistvuse direktiiv aitab tagada, et võrdse töö eest võrdse tasu maksmise põhimõte saab ellu viidud.
- ELi eeskirjad töö- ja eraelu tasakaalu kohta võimaldavad lapsevanematel ja hooldajatel töö- ja pereelu paremini ühitada ning soodustavad hoolduskohustuste võrdsemat jaotamist meeste ja naiste vahel.
- ELi eeskirjad soolise tasakaalu kohta ettevõtete juhatustes nõuavad, et börsil noteeritud suurettevõtete alaesindatud soost töötajad (praegu naised) moodustaksid tegevjuhtkonda mittekuuluvatest juhtidest vähemalt 40% või kõigist juhtivatest töötajatest 33%.
Hoolimata viimasel kümnendil tehtud edusammudest on puudega inimestel endiselt märkimisväärsed takistused ning suurem vaesuse ja sotsiaalse tõrjutuse oht.
Euroopa Komisjon võttis vastu puudega inimeste õiguste strateegia 2021-2030, et tuua positiivseid muutusi puudega inimeste ellu ELis ja mujal. Mõned selle juhtalgatused hõlmavad järgmist:
- Puudega inimeste tööhõive paketis on sätestatud mitu meedet puudega inimeste tööhõive olukorra parandamiseks alates töölevõtmisest ja mõistliku majutuse pakkumisest kuni avalike teenuste tugevdamiseni, mis aitavad puudega inimestel tööd leida ja töökohta hoida.
- Euroopa puudega inimeste kaart tõendab puude staatust ja annab kaardiomanikele võrdse juurdepääsu eritingimustele ja sooduskohtlemisele kõikjal ELis.
- Euroopa puudega isiku parkimiskaart tagab kõigis ELi riikides puudega inimestele reserveeritud parkimiskohtade ja rajatiste kasutamise ning asendab riiklikke parkimiskaarte.