Az Európai Unió az egyenlőség elvére épült. Nemtől, fajtól, bőrszíntől, etnikai vagy társadalmi hovatartozástól, genetikai tulajdonságoktól, nyelvtől, vallástól vagy meggyőződéstől, politikai vagy más véleménytől, nemzeti kisebbséghez való tartozástól, vagyontól, származástól, fogyatékosságtól, kortól vagy szexuális irányultságtól függetlenül mindenkinek joga van az egyenlő bánásmódhoz az álláskeresés során, ha pedig már dolgozik, az előléptetésekkel, a fizetéssel és a munkaidővel kapcsolatos döntések tekintetében is joga van ehhez.
Azért vagyunk itt, hogy támogassuk Önt, és biztosítsuk az egyenlő bánásmódhoz való hozzáférését. A felettese, a kollégái, a toborzási vezetők és mások részéről sincs helye a munka világában a diszkriminációnak, ezért aktívan dolgozunk azon, hogy ennek véget vessünk.
Miért kell lépéseket tennünk az egyenlőség érdekében az EU-ban?
Az unióban 5,23 millió nő érzi úgy, hogy hátrányos megkülönböztetésben részesül a munkahelyén
A fogyatékossággal élő személyek csupán 50%-a foglalkoztatott, szemben a fogyatékosság nélkül élő személyek 75%-ával
Az LMBTI emberek 47%-a tapasztalt megkülönböztetést vagy zaklatást Európában
Hogyan segítünk?
2026 június végéig (alulreprezentált nem lévén) az uniós jogszabályok szerint az összes igazgatói pozíció 33%-át nőknek kell betölteniük
2007 és 2013 között 6 millió idős ember profitált az ESF költségvetési keretből
Az ESF+ beruházásokból 84 millió € fog hozzájárulni a nemek közötti egyenlőséghez
Nem szabad, hogy a meggyőződése, a kora, a fogyatékossága, az etnikai hovatartozása, a neme vagy a szexuális irányultsága akadályt jelentsen a munkakeresés során. Az EU jogszabályokkal előzi meg, hogy a munkáltatók ezen tényezők alapján diszkrimináljanak.
- Uniós polgárként Önnek joga van az egyenlő bánásmódhoz a munkaerő-felvétel, a munkakörülmények, az előléptetés, a fizetés, a szakképzéshez való hozzáférés, a nyugdíj, valamint az elbocsátás tekintetében is. Az országspecifikus, egyenlő bánásmódért felelős szervezetek segíthetnek Önnek jogai érvényesítésében.
- Az unióban a munkáltatók kötelesek méltánynos lakhatást biztosítani a fogyatékossággal élő munkavállalók számára. Ha Ön fogyatékossággal él, kérheti a munkakörnyezete vagy a munkaköre módosítását, ha az szükséges a munka elvégzéséhez
Ön megérdemli, hogy diszkriminációtól való félelemtől mentesen dolgozhasson, hogy a fizetésemelések és előléptetések során ugyanúgy figyelembe vegyék, és hogy tisztelettel bánjanak Önnel. Az EU kiáll a hátrányos megkülönböztetést elszenvedő emberek mellett, és jogszabályokat alkotott a tisztességtelen munkahelyi gyakorlatokkal szembeni megküzdésre. Célunk, hogy több és jobb állást teremtsünk befogadó és hozzáférhető munkahelyeken.
- Az egyenlő bánásmódról szóló uniós jogszabályok olyan minimális védelmi szinteket határoznak meg, amelyek az Európai Unióban élő és dolgozó minden emberre vonatkoznak
- A szülőkkel (különösen az anyákkal) szembeni munkahelyi megkülönböztetés a terhesség alatt kezdődhet. A szülőket kevésbé elkötelezettnek, kevésbé rugalmasnak vagy megbízhatónak tekintik a munkavégzésük tekintetében. A megkülönböztetés elleni küzdelemre vonatkozó uniós jogszabályok számos területre kiterjednek, többek között a várandós munkavállalók és a szoptató anyák védelmére, valamint a szülési és az apasági szabadságra, ill. szülői szabadsághoz való jogra.
- 2000 óta az EU tiltja az életkoron alapuló megkülönböztetést a foglalkoztatásban. Ez jelentheti például azt, hogy a főnöke nem tagadhatja meg az Ön előléptetését vagy képzését kizárólag a kora miatt.
Az EU-ban a nők átlagosan 13%-kal kevesebbet keresnek, mint a férfiak. A nemek közötti bérszakadék és az azt kiváltó okok kezelése az EU 2020-2025-ös Nemi esélyegyenlőségi stratégiájának egyik legfontosabb célja.
- A 2023-ban elfogadott A bérek átláhatóságáról szóló irányelv segít biztosítani, hogy az egyenlő munkáért járó egyenlő fizetés elve a gyakorlatban is valósággá váljon.
- A munka és a magánélet egyensúlyát biztosító uniós szabályok lehetővé teszik a szülők és gondozók számára a munka és a családi élet közötti jobb egyensúly megteremtését, és bátorítják a nők és a férfiak közötti gondozási felelősségek jobb megosztását.
- A vállalati igazgatótanácsok nemek közötti egyensúlyát biztosító uniós szabályok előírják a nagy, tőzsdén jegyzett vállalatok számára, hogy nem ügyvezető igazgatói között az alulreprezentált nem (jelenleg a nők) legalább 40%-ban, vagy a teljes igazgatótanácsban 33%-ban legyen jelen.
Az elmúlt évtizedben elért fejlődés ellenére a fogyatékossággal élők továbbra is jelentős akadályokkal szembesülnek, és számukra nagyobb a szegénység és a társadalmi kirekesztés kockázata.
Az Európai Bizottság elfogadta a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló 2021–2030-as stratégiát, hogy pozitív változást érjen el a fogyatékossággal élő személyek életében az unióban és azon túl. Fő kezdeményezések közé tartoznak:
- A Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló stratégi olyan intézkedések sorozata, amely a fogyatékossággal élő személyek foglalkoztatási helyzetét hivatott javítani, a munkaerőtoborzási gyakorlatoktól és a méltányos lakhatás biztosításától kezdve a fogyatékossággal élő személyeket segítő közszolgáltatások megerősítéséig, amelyek segítenek számukra munkát találni és azt megtartani.
- Az Európai Fogyatékossági Kártya fogja igazolni a fogyatékossági státuszt, és a kártya tulajdonosoknak egyenlő hozzáférést biztosít az unión belül bárhol a különleges feltételekhez és előnyben részesített kezelésekhez.
- A Fogyatékossággal élő személyek parkolási kártyája garantálja a fogyatékossággal élő személyek számára fenntartott parkolóhelyek és létesítmények használatát minden uniós tagországban, és helyettesíti a nemzeti parkolókártyákat.