Zasada równości leży u podstaw Unii Europejskiej. Niezależnie od płci, rasy, koloru skóry, pochodzenia etnicznego i społecznego, cech genetycznych, języka, religii lub wyznania, poglądów politycznych i in., przynależności do mniejszości narodowej, stanu posiadania, urodzenia, niepełnosprawności, wieku i orientacji seksualnej każdy ma prawo do równego traktowania podczas poszukiwania pracy oraz – po jej podjęciu – przy podejmowaniu przez przełożonych decyzji dotyczących awansu, wynagrodzenia i godzin pracy.
Naszym zadaniem jest Cię wspierać i zapewnić Ci równe traktowanie. W środowisku pracy nie ma miejsca na dyskryminację – ze strony szefa, współpracowników, osób odpowiedzialnych za proces rekrutacji czy kogokolwiek innego. Aktywnie dążymy do tego, aby położyć kres temu zjawisku.
Dlaczego musimy podejmować działania na rzecz równości w UE?
5,23 mln kobiet w UE czuje się dyskryminowanych w pracy
50% osób z niepełnosprawnością jest zatrudnionych, w porównaniu z 75% osób bez niepełnosprawności
47% ankietowanych osób LGBTI w całej Europie doświadczyło dyskryminacji lub molestowania
Na czym polegają nasze działania?
Zgodnie z prawem UE do końca czerwca 2026 r. 33% wszystkich stanowisk kierowniczych powinny objąć kobiety (jako niedostatecznie reprezentowana płeć)
6 milionów seniorów skorzystało z budżetu EFS w latach 2007-2013
84 mln € z inwestycji EFS+ przyczyni się do równości płci
Powodem odrzucenia w procesie rekrutacyjnym nie powinno być wyznanie, wiek, niepełnosprawność, pochodzenie etniczne, płeć lub orientacja seksualna. W UE obowiązują przepisy zakazujące pracodawcom dyskryminacji ze względu na te cechy.
- Obywatele UE mają prawo do równego traktowania w zakresie rekrutacji, warunków zatrudnienia, awansu, wynagrodzenia, dostępu do szkoleń zawodowych, emerytur pracowniczych i zwolnienia. W korzystaniu z tych praw pomagają organizacje ds. równości w poszczególnych krajach.
- W UE pracodawcy mają obowiązek zapewnić pracownikom z niepełnosprawnością odpowiednie zakwaterowanie. Jeśli masz niepełnosprawność, możesz poprosić o dostosowanie swojego środowiska pracy lub roli, jeśli jest to konieczne do wykonania pracy.
Zasługujesz na pracę bez obaw przed dyskryminacją, na równe traktowanie przy podwyżkach i awansach oraz na szacunek. Unia Europejska staje w obronie osób dyskryminowanych i wprowadza przepisy mające na celu zwalczanie nieuczciwych praktyk w pracy. Naszym celem jest zwiększenie liczby i poprawa jakości stanowisk w przedsiębiorstwach dążących do integracji i dostępnych dla wszystkich.
- Unijne przepisy dotyczące równego traktowania określają minimalne poziomy ochrony obejmującej wszystkie osoby mieszkające i pracujące w Unii Europejskiej.
- Dyskryminacja w miejscu pracy wobec rodziców (zwłaszcza matek) często zaczyna się w czasie ciąży. Rodzice są postrzegani jako mniej oddani swojej pracy, mniej elastyczni i mniej wiarygodni. Unijne przepisy dotyczące zwalczania dyskryminacji obejmują szereg obszarów, w tym ochronę pracownic w ciąży i matek karmiących piersią oraz prawa do urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego i wychowawczego.
- Od 2000 r. UE zakazuje dyskryminacji w zatrudnieniu ze względu na wiek. Oznacza to na przykład, że szef nie może odmówić pracownikowi awansu lub szkolenia ze względu na jego wiek.
Kobiety w UE zarabiają średnio 13% mniej niż mężczyźni. Zmniejszenie różnic w wynagrodzeniach między płciami i ich przyczyn jest jednym z kluczowych celów strategii UE na lata 2020-2025 w zakresie równości płci.
- Dyrektywa w sprawie przejrzystości wynagrodzeń przyjęta w 2023 r. pomaga w rzeczywistym wprowadzeniu zasady równej płacy za równą pracę.
- Przepisy UE dotyczące równowagi życiowej ułatwiają rodzicom i opiekunom utrzymanie lepszej równowagi między życiem zawodowym a życiem rodzinnym i zachęcają do lepszego dzielenia się obowiązkami rodzicielskimi pomiędzy kobietami a mężczyznami.
- Unijne przepisy dotyczące równowagi płci w zarządach przedsiębiorstw wymagają, aby w dużych spółkach giełdowych co najmniej 40% stanowisk dyrektorów niewykonawczych lub 33% wszystkich dyrektorów zajmowali przedstawiciele płci niedostatecznie reprezentowanej (czyli obecnie kobiety).
Pomimo postępów poczynionych w ciągu ostatniej dekady osoby z niepełnosprawnością nadal napotykają poważne bariery i są narażone na większe ryzyko ubóstwa i wykluczenia społecznego.
Komisja Europejska przyjęła Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021–2030 w celu wprowadzenia pozytywnych zmian w życiu osób z niepełnosprawnościami w UE i poza nią. Niektóre z jej sztandarowych inicjatyw to:
- Pakiet dotyczący zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami obejmuje szereg działań mających na celu poprawę sytuacji w zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami, począwszy od praktyk rekrutacyjnych i zapewnienia rozsądnego zakwaterowania, a skończywszy na wzmocnieniu służb publicznych, które pomagają osobom z niepełnosprawnościami w znalezieniu i utrzymaniu pracy.
- Europejska karta osoby z niepełnosprawnością będzie służyć jako potwierdzenie niepełnosprawności i zapewni posiadaczom karty równy dostęp do specjalnych warunków i preferencyjnego traktowania w każdym miejscu UE.
- Unijna karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami zagwarantuje korzystanie z miejsc parkingowych i obiektów zarezerwowanych dla osób z niepełnosprawnościami we wszystkich krajach UE i zastąpi krajowe karty parkingowe.