ES stengiasi užtikrinti, kad visiems piliečiams būtų mokamas tinkamas minimalus darbo užmokestis. Tai reiškia, kad galėsite aprūpinti savo šeimą ir padėti sumažinti vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumą. Dabartinė situacija rodo, kad daugiau moterų nei vyrų gauna minimalų darbo užmokestį.
Kodėl turime imtis veiksmų dėl pajamų ES?
darbuotojų ES 2018 m. gavo mažą darbo užmokestį
mažiausias minimalus mėnesinis darbo užmokestis ES
minimalaus darbo užmokesčio kai kuriose šalyse reikia sumokėti už vidutinio dydžio nuomą
Kaip imamės veiksmų?
ES tikslas iki 2030 m. sumažinti žmonių, kuriems gresia skurdas ar socialinė atskirtis, skaičių, palyginus su 2019 m.
laikas, per kurį ES šalys turi perkelti į nacionalinius įstatymus ES direktyvą dėl minimalaus darbo užmokesčio
galėtų pasinaudoti minimalaus darbo užmokesčio direktyva
Kol ieškote darbo, turite teisę į socialinę apsaugą, kuri suteikia jums minimalų pragyvenimo lygį net ir neturint darbo.
- ES nustato bendras taisykles, skirtas apsaugoti jūsų socialinės apsaugos teises, kai keliaujate Europoje (ES 27 ir Islandija, Lichtenšteinas, Norvegija ir Šveicarija). Sužinokite apie kiekvienos ES šalies teisės aktus, nustatančius, kokias išmokas turite teisę gauti.
- Jei būsite atleisti iš darbo, galite turėti teisę į nedarbo pašalpą, atsižvelgiant į šalies, kurioje dirbote, taisykles.
Europoje nėra vietos atlyginimų diskriminacijai. Jei dirbate tą patį darbą kaip ir kolega, nusipelnėte gauti tokį patį darbo užmokestį. Jūsų amžius, lytis, seksualinė tapatybė ar etninė priklausomybė neturi reikšmės.
- Siekdama užtikrinti, kad jūs uždirbtumėte padorų darbo užmokestį, kuris leistų jums ir jūsų šeimai užtikrinti tinkamą gyvenimo lygį, ES priėmė naują teisės aktą dėl tinkamo minimalaus darbo užmokesčio 2022 metų spalio mėnesį. Dabar šalys turi 2 metus jam įgyvendinti..
- ES taisyklės dėl mokėjimo skaidrumo suteikia darbuotojams teisę reikalauti iš savo darbdavio informacijos apie jų individualų darbo užmokesčio dydį ir vidutinį darbo užmokesčio dydį, suskirstytą pagal lytį, darbuotojų, dirbančių tą patį arba vienodos vertės darbą, kategorijoms
- Jei dirbote daugiau nei vienoje ES šalyje, jūsų papildoma pensija yra apsaugota.
Kai sunkiai dirbate kurdami savo verslą, galite jaustis užtikrinti, kad ES savarankiškai dirbantiems asmenims garantuoja teisę į socialinę apsaugą ir, išėjus į pensiją, jų įmokoms proporcingą pensiją.
- ES skatina valstybes nares užtikrinti, kad nestandartiškai dirbantys (pavyzdžiui, laikinieji, ne visą darbo dieną dirbantys darbuotojai, agentūros arba pagal iškvietimą dirbantys darbuotojai) ir savarankiškai dirbantys asmenys galėtų naudotis socialine apsauga, susijusia su nedarbu, liga ir sveikatos priežiūra, motinystės ir tėvystės atostogomis bei senatve.