EU usiluje o to, aby všichni občané dostávali odpovídající minimální mzdu, která umožňuje postarat se o rodinu. EU bude usilovat o snížení genderové mzdové mezery, neboť minimální mzdu dostává více žen než mužů.
Proč musíme podniknout potřebné kroky v oblasti příjmu v EU?
zaměstnanců v EU v roce 2018 vydělávalo minimální mzdu
byla nejnižší měsíční minimální mzda v EU
minimální mzdy je v některých zemích třeba k zaplacení průměrné výše nájmu.
Jaké kroky v této oblasti podnikáme?
cíl EU do roku 2030, pokud jde o snížení počtu lidí, kteří jsou ohroženi chudobou nebo sociálním vyloučením, oproti roku 2019
doba, kterou mají členské země EU k dispozici, aby do svých vnitrostátních právních předpisů převedly směrnici EU o minimální mzdě
počet lidí, kteří by ze směrnice o minimální mzdě mohli mít prospěch
V době, kdy si hledáte práci, máte nárok na sociální ochranu, která vám zajistí minimální životní úroveň, i když jste bez práce.
- EU zavádí společná pravidla na ochranu vašich sociálních práv, když se stěhujete v rámci Evropy (země EU -27, a k tomu Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko). Přečtěte si informace o předpisech jednotlivých zemí EU, které stanovují, na jakou podporu máte nárok.
- Pokud jste byli propuštěni ze zaměstnání, dost možná máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, a to v závislosti na pravidlech země, kde jste pracovali.
V Evropě nemá platová diskriminace co dělat. Pokud vykonáváte stejnou práci jako váš kolega či kolegyně, zasloužíte si dostávat stejnou částku. Nezáleží při tom na vašem věku, pohlaví, sexuální identitě či etnické příslušnosti.
- S cílem zaručit, že budete vydělávat přijatelnou mzdu, která umožní zajistit slušnou životní úroveň jak vám, tak vaší rodině, EU v říjnu 2022 přijala nové právní předpisy o přiměřené minimální mzdě. Jednotlivé země teď mají dva roky na to, aby je implementovaly.
- Pravidla EU ohledně transparentnosti odměňování garantují zaměstnancům právo požadovat od svého zaměstnavatele informace o výši vlastní mzdy a výši průměrné mzdy, a to podle pohlaví a pro kategorie pracovníků vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.
- Pokud jste pracovali ve více než jedné zemi EU, vztahuje se poskytovaná ochrana také na penzijní připojištění.
Zatímco tvrdě pracujete na vlastním podnikání, můžete mít jistotu, že EU zaručuje osobám samostatně výdělečně činným právo na sociální ochranu, a později v důchodu také penzi odpovídající jejich příspěvkům.
- EU vybízí jednotlivé členské země, aby zajistily, že pracující v nestandardním pracovním poměru (například dočasní zaměstnanci, zaměstnanci na částečný úvazek, agenturní zaměstnanci či pohotovostní zaměstnanci) spolu s osobami samostatně výdělečně činnými mají přístup k sociální ochraně týkající se nezaměstnanosti, nemoci a zdravotní péče, mateřské a rodičovské dovolené a stárnutí.