ЕС се старае да гарантира, че всички граждани получават достатъчна минимална заплата. Това означава, че ще можеш да подсигуриш семейството, си и това би трябвало да помогне за намаляване на разликата в заплащането между мъжете и жените, тъй като повече жени, отколкото мъже, получават минимална заплата.
Защо трябва да предприемем действия по отношение на доходите в ЕС?
от служителите в ЕС през 2018 г. са били с ниско заплащане
най-ниската минимална месечна заплата в ЕС
от минималната работна заплата е нужна за плащане на средностатистически наем в някои страни
Какви действия предприемаме ние?
ЕС има за цел до 2030 г. да намали хората, изложени на риск от бедност или социално изключване, в сравнение с 2019 г.
времето, с което държавите от ЕС разполагат, за да транспонират в национални закони директивата на ЕС за минимална заплата
биха могли да се възползват от Директивата за минимална работна заплата
Докато търсиш работа, имаш право на социална закрила, която ти позволява минимален стандарт на живот дори и без работа.
- ЕС предоставя общи правила за защита на твоите социалноосигурителни права, когато се движиш в рамките на Европа (ЕС 27 плюс Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария). Научи за законите на всяка държава от ЕС, определящи на какви обезщетения имаш право.
- Ако бъдеш уволнен/а от работа, може да имаш право на обезщетение за безработица в зависимост от разпоредбите на страната, в която си работил/а.
В Европа няма място за дискриминация при заплащането. Ако вършиш същата работа като някой от колегите си, заслужаваш да получаваш същата сума. Възрастта, полът, сексуалната идентичност или етническата ти принадлежност нямат значение.
- За да гарантира, че получаваш достойно заплащане, което ти позволява да осигуриш добър стандарт на живот за теб и семейството ти, ЕС прие ново законодателство относно достатъчна минимална заплата през октомври 2022 г. Сега държавите разполагат с 2 години, за да го приложат.
- Правилата на ЕС относно прозрачността на заплащането дават на служителите правото да изискват информация от работодателя си относно тяхното индивидуално ниво на заплащане и средните нива на заплащане, разбити по пол, за категории работници, извършващи една и съща работа или работа с еднаква стойност.
- Ако си работил/а в повече от една страна от ЕС, твоята допълнителна пенсия е защитена.
Докато работиш усилено, за да изградиш бизнеса си, можеш да се чувстваш сигурен/на, че ЕС гарантира на самоосигуряващите се лица правото на социална закрила и когато се пенсионират, на пенсия, пропорционална на техните вноски.
- ЕС насърчава страните членки да гарантират, че служителите с нестандартна работа (например временни работници, на непълно работно време, чрез агенции или на повикване) и самоосигуряващите се лица имат достъп до социална защита, свързана с безработица, болест и здравни грижи, майчинство, бащинство и старост.