Знаеш ли, че притежаваш права, които пазят интересите ти на работното място? Тези права те защитават, когато търсиш работа. Те са твой спътник по време на цялата ти кариера и семеен живот, независимо от твоята възраст, пол, наличие на увреждане, произход или сексуална ориентация.
Всички тези права са заложени в Европейския стълб на социалните права и неговия план за действие, който беше одобрен от всички държави от ЕС. Планът за действие определя какво могат да направят държавите членки и ЕС, за да превърнат принципите на Стълба в реалност.
Но не винаги е лесно да се ориентираш какви са твоите права, как можеш да се възползваш от тях или към кого да се обърнеш за повече помощ.
Тази страница ще ти помогне тъкмо за това. Тук за минути можеш да разбереш как да упражняваш правата си, така че да можеш да изградиш живота, кариерата и семейството, които желаеш. Ще научишкак Европейският съюз работи за създаване на повече работни места, как се бори с неравенството и социалното изключване, като гарантира, че всеки може да има достъп до висококачествена работа и обучение. Освен това, от този сайт ще разбереш къде да намериш информация и помощ в твоятастрана.
Всички държави членки участват
На Срещата на върха по социалните въпроси в Порто през май 2021 г. държавите от ЕС потвърдиха ангажимента си да изпълнят социалните цели, които трябва да бъдат постигнати до 2030 г.:

Хайде, време е да действаме. Заедно!
Искате да научите повече за националните цели на вашата страна? Погледнете тук.
Как ЕС ще се погрижи за твоите интереси?
Институциите на ЕС, националните, регионалните и местните власти, социалните партньори и гражданското общество гарантират, че всички в ЕС разполагат с тези права и могат да ги използват. Гарантират, че никой не е изключен.

платен годишен отпуск, гарантиран за всички работещи жени и мъже

от ръководните кадри в управителните съвети да бъдат от по-слабо представения пол

отпуск по майчинство

минималната работна заплата да възлиза на 60% от средната нетна работна заплата

са учили, получили квалификация или са били доброволци в чужбина през 2020 г. в рамките на Еразъм+
Примери

Баланс между професионален и личен живот и повече време за семейството
Финансиран от ЕС проект помогна на компанията на Емануеле да проучи и преструктурира дейността си, като така му осигури много по-добър баланс между професионален и личен живот.

Малки корекции на работното място означават големи подобрения за невроразнообразните работници
С помощта на проект, финансиран от ЕС, Юха успя да намери ефективни начини да се справи с аутизма на работа.

Намиране на подходяща работа след преместване в друга държава
Като новодошла в Швеция Линделва участва в проект, финансиран от ЕС, който ѝ помогна да усъвършенства уменията си и да намери подходяща работа.

От мечта към красива реалност
Благодарение на проект, финансиран от ЕС, Рита отвори салона за красота, за който винаги е мечтала.