Независимо дали търсиш първата си работа, работиш вече няколко години, или смяташ да се пенсионираш скоро, ЕС защитава правата ти. Без значение къде в ЕС се намираш или на каква работа си, имаш право да работиш в безопасна среда. Законите и организациите на ЕС съществуват, за да гарантират, че имаш достъп до безопасна, качествена и балансирана работа, която ти позволява да прекарваш време със семейството си.
Трябва да можеш да си намериш добра работа в безопасна работна среда, която преди всичко защитава твоето здраве. Работата ти трябва да ти оставя време и енергия, които да инвестираш в личния си живот. Независимо дали работата ти се намира в родната ти страна, или в друга страна от ЕС, винаги ще имаш право на социално осигуряване.
Защо трябва да предприемем действия относно работата в ЕС?
допълнителни работни места могат да бъдат създадени чрез прехода към зелена икономика в ЕС до 2030 г.
от европейските работодатели срещат трудности при намирането на хора с необходимите умения
трябват да имат поне базови компютърни умения в ЕС до 2025 г. – 70% от населението
Какви действия предприемаме ние?
е бюджетът на Европейския социален фонд плюс, основния инструмент на ЕС за инвестиране в хората
работни места в платформата за заетост EURES
е максималната работна седмица според трудовото законодателство на ЕС
Искаш да намериш работа, която ти харесва, която е със справедливо заплащане и ти дава възможност да се развиваш. Каквото и да търсиш в кариерно отношение, ЕС е на твое разположение, за да се увери, че разполагаш с необходимите инструменти и помощ, за да изградиш бъдещето си. Може да се местиш и работиш в различни държави в рамките на ЕС, като същевременно си защитен/а от социалноосигурителните си права.
- Националните държавни агенции по заетостта могат да ти помогнат да намериш подходяща работа. Те предлагат подкрепа чрез набор от дейности, включително услуги за намиране на работа, кариерно ориентиране, коучинг и програми за обучение. Ако се нуждаеш от съвет за намиране на мечтаната работа в друга страна от ЕС, може да говориш с EURES съветниците – специалисти по европейския пазар на труда, които съветват търсещи работа и работодатели.
- Можеш да провериш дали някое от почти 4-те милиона работни места в платформата EURES е подходящо за теб.
- Ако мислиш да работиш в чужбина, но имаш нужда от помощ, разгледай Целевата схема за мобилност EURES.
- На място и онлайн, Европейските дни на труда ти дават възможност да се срещнеш с потенциални работодатели и да получиш практически съвети относно живота и работата в чужбина.
- Europass има много полезни инструменти и информация, които да те съпътстват на всяка стъпка от обучението и кариерата ти, включително помощ за създаване на професионална автобиография и мотивационно писмо.
- За да ти помогне да се подготвиш за промените и новите възможности, произтичащи от прехода към цифрова и зелена икономика, Европейският социален фонд плюс (ЕСФ+) предоставя финансиране на страните членки на ЕС, за да те обучи и да ти помогне да придобиеш необходимите умения за качествена работа.
- Ако си под 30 години, вижт Гаранцията за младежта – инициатива на ЕС, която помага на хората да получат качествено, конкретно предложение за работа, обучение или стаж в рамките на 4 месеца след напускане на училище/университет или оставане без работа.
- Благодарение на инициативата ALMA (Стреми се, Учи, Овладей, Постигай), младите хора (18 - 29 г.) могат да намерят мястото си в трудовата среда чрез финансиран стаж в друга страна от ЕС за период от 2-6 месеца, при който ще им бъде оказана подкрепа за обучението от ментор.
Работиш много, за да се грижиш за семейството си. Имаш нужда от работа, която да се съобрази с факта, че понякога трябва да тръгнеш по-рано, за да отидеш на училищния маратон, или да отделиш половин ден, за да се погрижиш за детето си, когато се разболее. Имаш нужда от права, които защитават както работата, така и личния ти живот.
- Правилата на ЕС относно баланса между професионалния и личния живот ти позволяват да се грижиш за семейството си, докато градиш кариера. Те ти дават правото да поискаш гъвкави условия на работа, което означава, че можеш да организираш работата си по начин, който е в синхрон с личния ти живот.
- В ЕС майките имат право на минимум 14 седмици отпуск по майчинство, платен поне на нивото на националното обезщетение за болест.
- Бащите и родителите с припознати деца имат право на най-малко 10 работни дни отпуск по бащинство, платен най-малко на нивото на националното обезщетение за болест.
- Освен това всички граждани на ЕС имат право на 4 месеца родителски отпуск, който можеш да поискаш да вземеш по удобен за теб начин (например на няколко пъти или на непълно работно време).
- Имаш също право на отпуск при осиновяване на дете.
- Имаш право на 5 работни дни годишно, за да предоставяш лични грижи или подкрепа за член от твоето домакинство.
Провери правата си в твоята страна.
Имаш право да работиш в безопасна и здравословна среда. Имаш право също да съобщиш, когато нещо не ти се струва наред. ЕС полага усилия да направи работните места по-здравословни и по-безопасни.
- ЕС има законодателство, което гарантира минимални изисквания за безопасност и здравословни условия при дейностите от всички сектори, както и за специфични аспекти, като опасни химикали, физични и биологични агенти, работно облекло и др.
- Ако си служител на срочен договор или работиш чрез агенция, ЕС гарантира, че имаш същото ниво на безопасност и защита на здравето на работното място като другите работници.
- ЕС гарантира, че имаш достатъчно свободно време между работните дни, за да си починеш и да се посветиш на личния си живот. Директивата за работното време гарантира, че не работиш средно повече от 48 часа седмично и че по правило ти се предоставят най-малко 11 последователни часа почивка на ден и поне 24 часа непрекъсната почивка на седмица. Ако работиш повече от 6 часа на ден, трябва да имаш почивка.
- Наредбите на ЕС ти дават право на поне 4 седмици платен годишен отпуск.
ЕС подкрепя малките и средните предприятия да се адаптират към промените в икономиката, за да гарантира, че могат да растат. Като определя общи правила по отношение на заетостта, ЕС създава равноправни условия за твоя бизнес и по-справедлива конкуренция чрез минимални защитни стандарти за работниците в целия ЕС.
- Да се увериш, че твоето работно място е възможно най-здравословно и безопасно, ще бъде от полза за работниците в компанията ти и ще ти спести правни и финансови проблеми. Интерактивната онлайн оценка на риска в ЕС разполага с много безплатни инструменти, които могат да ти помогнат да поддържаш бизнеса си в съответствие с националното законодателство за безопасност и здравословни условия на труд.
- Ако се интересуваш от правене на бизнес, който поставя хората и планетата пред печалбата, порталът на ЕС за социална икономика може да те подкрепи при стартирането или разрастването на твоето социално предприятие. Ако имате нужда от малко помощ, бизнес заеми, микрофинансиране, гаранции и рисков капитал са достъпни за твоята компания, независимо от нейния размер. Всяка година ЕС подкрепя повече от 200 000 компании.
- Може също да получиш достъп до заем до 25 000 евро за създаване или развитие на малък бизнес чрез Европейския механизъм за микрофинансиране „Прогрес“.
- Благодарение на Програмата за заетост и социални иновации (EaSI) имаш достъп до инвестиции в размер до 500 000 евро.
- Може да получиш подкрепа за микрофинансиране и предприятия с програмата InvestEU, която също така ти предоставя персонализирана подкрепа за стартиране и разширяване на твоя бизнес.