Bilo da tražiš svoj prvi posao, već godinama radiš ili se planiraš uskoro umiroviti, EU štiti tvoja prava. Bez obzira na to gdje se nalaziš u EU-u i čime se baviš, imaš pravo na rad u sigurnom okruženju. Zakoni i organizacije EU-a postoje kako bi ti osigurali pristup sigurnim, kvalitetnim i uravnoteženim poslovima uz koje ćeš moći provoditi vrijeme s obitelji.
Treba ti biti omogućeno da pronađeš dobar posao u sigurnom radnom okruženju koje prije svega čuva tvoje zdravlje. Nakon posla moraš i dalje imati vremena i energije za privatni život. Bilo da svoj posao obavljaš u matičnoj zemlji ili bilo kojoj drugoj zemlji EU-a, uvijek ćeš imati pravo na socijalnu sigurnost.
Zašto moramo poduzeti mjere u pogledu rada u EU-u?
dodatnih radnih mjesta moglo bi se otvoriti zelenom tranzicijom u EU-u do 2030.
europskih poslodavaca ima poteškoća u pronalasku radne snage s potrebnim vještinama
trebalo bi imati barem osnovne digitalne vještine u EU-u do 2025. – 70 % stanovništva
Koje mjere poduzimamo?
proračun Europskog socijalnog fonda plus, glavnog instrumenta EU-a za ulaganje u građane
poslova na platformi za zapošljavanje EURES
maksimalno trajanje radnog tjedna prema radnom pravu Unije
Želiš dobiti posao koji voliš raditi, na kojem ćeš pristojno zarađivati i moći napredovati. Čemu god da težiš u karijeri, EU je tu da ti osigura alate i pomoć da izgradiš svoju budućnost. Možeš se preseliti i zaposliti u drugim zemljama EU-a, a tvoja prava socijalne sigurnosti i dalje će te štititi.
- Nacionalne javne službe za zapošljavanje mogu ti pomoći da pronađeš posao koji ti odgovara. Podupiru te putem raznih aktivnosti, među ostalim posredovanjem pri zapošljavanju, profesionalnim usmjeravanjem, mentorstvom i programima osposobljavanja. Ako trebaš savjet o pronalaženju svog posla iz snova u drugoj zemlji EU-a, možeš se obratiti savjetnicima EURES-a koji su na europskom tržištu rada specijalizirani za savjetovanje poslodavaca i onih koji traže posao.
- Možeš provjeriti odgovara li ti neki od gotovo 4 milijuna poslova na platformi EURES.
- Ako razmišljaš o radu u inozemstvu i trebaš pomoć, razmotri ciljane programe mobilnosti mreže EURES.
- Europski dan poslova pruža ti priliku da upoznaš potencijalne poslodavce i dobiješ praktične savjete o životu i radu u inozemstvu, na licu mjesta i putem interneta.
- Na platformi Europass možeš pronaći korisne alate i informacije koje možeš iskoristiti u svakom trenutku svog obrazovanja i karijere, uključujući pomoć u kreiranju profesionalnog životopisa i motivacijskog pisma.
- Kako bi spremne dočekale promjene i nove mogućnosti koje će se pojaviti uslijed digitalne i zelene tranzicije, u okviru Europskog socijalnog fonda plus (ESF+) financiraju se države članice EU-a te na taj način možeš proći osposobljavanje i steći odgovarajuće vještine za dobivanje kvalitetnog posla.
- Ako imaš manje od 30 godina, raspitaj se o Garanciji za mlade – inicijativi EU-a koja pomaže ljudima da dobiju kvalitetnu, konkretnu priliku za zaposlenje, obrazovanje, naukovanje ili pripravništvo unutar 4 mjeseca od završetka formalnog obrazovanja i dobivanja statusa nezaposlene osobe.
- Zahvaljujući inicijativi ALMA (Aim, Learn, Master, Achieve), mladim osobama (18 - 29 godina) može se pomoći da uđu na tržište rada s dva do šest mjeseci plaćenog stažiranja u drugoj zemlji EU-a, uz podršku mentora.
Marljivo radiš kako bi se brinuo/brinula o obitelji. Treba ti posao na kojem će ti biti dozvoljeno ponekad izaći ranije da odeš po djecu u školu ili da radiš na pola radnog vremena kada ti se dijete razboli. Trebaju ti prava koja štite i tvoj posao i privatni život.
- Pravilima EU-a o ravnoteži između posla i privatnog života omogućeno ti je da se brineš o obitelji dok napreduješ na poslu. Imaš pravo zatražiti fleksibilne radne uvjete koji će ti omogućiti da svoj posao organiziraš kako tebi najbolje odgovara.
- Majke u EU-u imaju pravo na minimalno 14 tjedana rodiljnog dopusta čija je naknada jednaka barem razini nacionalne plaće za vrijeme bolovanja.
- Očevi i drugi roditelji imaju pravo na barem 10 radnih dana očinskog dopusta čija je naknada jednaka barem razini nacionalne plaće za vrijeme bolovanja.
- Osim toga, svi građani EU-a imaju pravo na 4 mjeseca roditeljskog dopusta koji mogu zatražiti u obliku koji njima odgovara (na primjer, u nekoliko ciklusa ili u obliku nepunog radnog vremena).
- Imaš pravo na dopust i kada posvojiš dijete.
- Imaš pravo na 5 radnih dana godišnje u svrhu pružanja skrbi ili potpore članu kućanstva.
Imaš pravo na rad u sigurnom i zdravom okruženju. Imaš i pravo otvoreno reći ako nešto nije kako treba. EU radi na tome da radna mjesta učini ugodnijima i sigurnijima.
- EU raspolaže zakonodavstvom kojim se jamče minimalni zahtjevi u pogledu sigurnosti i zdravlja u svim sektorima djelatnosti, kao i za specifične aspekte poput opasnih kemikalija, fizikalnih i bioloških agenasa, radne opreme itd.
- Ako si radnik zaposlen na određeno vrijeme ili agencijski radnik, EU ti osigurava istu razinu sigurnosti i zaštite zdravlja na poslu kao i drugim radnicima.
- EU ti osigurava da između radnih dana imaš dovoljno slobodnog vremena za odmor i privatni život. Direktiva o radnom vremenu osigurava da u prosjeku ne radiš više od 48 sati tjedno i da u pravilu dobiješ barem 11 uzastopnih sati dnevnog odmora, odnosno barem 24 sata neprekinutog tjednog odmora. Ako radiš više od 6 sati dnevno, mora ti biti omogućen odmor.
- Pravilima EU-a osigurano ti je pravo na barem 4 tjedna plaćenog godišnjeg odmora
EU podupire mala i srednja poduzeća u prilagodbi na gospodarske promjene kako bi se mogla razvijati. Uspostavom zajedničkih pravila u pogledu zapošljavanja EU osigurava jednake uvjete za tvoje poduzeće i pravednije tržišno natjecanje s minimalnim standardima zaštite za radnike u EU-u.
- Ako radiš na tome da tvoje radno mjesto bude što je ugodnije i sigurnije moguće, to će imati pozitivne učinke na tvoje radnike i izbjeći ćeš pravne i financijske probleme. U okviru EU-ovog alata za internetsku interaktivnu procjenu rizika dostupno je mnoštvo mehanizama pomoću kojih možeš uskladiti svoje poslovanje s nacionalnim zakonodavstvom u području sigurnosti i zdravlja na radu.
- Ako te zanima poslovanje kojem su ljudi i planet na prvom mjestu, ispred zarada, u okviru pristupnika EU-a za socijalnu ekonomiju možeš dobiti potporu za pokretanje ili razvoj socijalnog poduzeća. Ako ti je potrebna mala pomoć, za tvoje su poduzeće neovisno o njegovoj veličini dostupni poslovni krediti, mikrofinanciranje, jamstva i poduzetnički kapital. Svake godine EU pruža potporu više od 200 000 poduzeća.
- Isto tako, možeš dobiti kredit u iznosu do 25 tisuća EUR za pokretanje ili razvoj malog poduzeća putem europskog mikrofinancijskog instrumenta Progress.
- Zahvaljujući programu za zapošljavanje i socijalne inovacije (EaSI) imaš pristup ulaganjima u iznosu do 500 tisuća EUR.
- Možeš dobiti potporu za mikrofinanciranje i poduzeća u okviru programa InvestEU koji ti pruža i prilagođenu podršku za pokretanje i razvoj tvog poslovanja.