Svatko od nas ima pravo zasnovati obitelj kada to želi i obavljati svoj posao na način koji odgovara i nama i našim bližnjima.
EU ti jamči pravo na postizanje ravnoteže između posla i privatnog života kako bi ti omogućio da uzdržavaš članove svoje obitelji bez da se odrekneš dragocjenog vremena provedenog s njima. Ti i tvoja obitelj imate pravo na socijalnu zaštitu, uključujući pristup uslugama zdravstvene skrbi, i mirovinu.
Zašto moramo poduzeti mjere za zaštitu obitelji u EU-u?
građana EU-a izjavilo je da su preumorni od posla kako bi obavljali kućanske poslove barem nekoliko puta mjesečno
ispitanika izjavilo je da ih posao sprečava u provođenju vremena s obitelji
roditelja koji su korisnici organiziranog čuvanja djece imaju poteškoća s plaćanjem te usluge
Koje mjere poduzimamo?
za skrb o članu kućanstva
za sve radnike s punim radnim vremenom u EU-u
za roditelje koji ga mogu iskoristiti na način koji im najviše odgovara (primjerice, u nekoliko ciklusa ili u obliku nepunog radnog vremena)
Stalo ti je do posla, ali želiš imati vremena i za privatni život. Moraš biti u mogućnosti isplanirati gdje, kada i kako ćeš raditi – i koliko ćeš zarađivati.
- EU ti jamči transparentne i predvidive radne uvjete. Zahvaljujući zakonodavstvu EU-a, imaš pravo znati vrijeme i mjesto obavljanja posla, naziv radnog mjesta, datum početka, datum završetka (ako je primjenjivo) i dobiti informacije o plaćenom odmoru, plaći i otkaznom roku.
- Zakonodavstvom se ograničava i probni rok te se njime uspostavljaju mjere za sprečavanje zlouporabe ugovora bez definiranog radnog vremena. Riječ je o ugovorima u kojima poslodavac ne mora zajamčiti minimalan broj radnih sati. Zaposlenici ne mogu biti sigurni ni koliko će sati tjedno raditi (ako će uopće raditi) ni koliko će biti plaćeni.
- Zakonodavstvom EU-a zajamčeno je i da između radnih dana imaš dovoljno slobodnih dana za odmor i privatni život.
- Direktivom o radnom vremenu zajamčeno ti je pravo na barem 11 uzastopnih sati dnevnog odmora. Ako radiš više od 6 sati dnevno, mora ti biti omogućen odmor.
- Zakonodavstvom EU-a zajamčeno ti je pravo da zatražiš barem 4 tjedna plaćenog godišnjeg odmora.
Znaj da je tvoja obitelj u dobrim rukama dok radiš ili pokrećeš vlastiti posao. U EU-u imaš pravo na zdravstvenu skrb, cjenovno pristupačnu skrb o djeci i dugotrajnu skrb. Stoga, možeš se baviti svojim poslom i graditi karijeru jer znaš da se netko brine o tvojoj obitelji.
- Europska strategija za skrb osmišljena je kako bi se zajamčila jednakost , povoljne i pristupačne skrbi diljem Europske unije i kako bi se poboljšala situacija za korisnike skrbi te za osobe koje za njih skrbe.
- Zahvaljujući jamstvu za djecu, zemlje EU-a imaju pristup financiranju kako bi osigurale da djeca kojoj je potrebna pomoć dobiju besplatan i učinkovit predškolski odgoj i obrazovanje, uključujući barem jedan zdravi obrok u školskom danu.
- Mnoge zemlje EU-a provode projekte kojima je cilj poboljšanje života djece.
- U Povelji EU-a o temeljnim pravima (članak 35.) navodi se da svatko ima pravo na preventivnu zdravstvenu zaštitu. Kako bi to omogućio, EU raspolaže s nekoliko fondova kojima se pridonosi poboljšanju zdravstvene skrbi u zemljama EU-a. Program ‘EU za zdravlje’ obuhvaća financijsku potporu EU-a bez premca u području zdravstva, u okviru kojeg će se uložiti 5,3 milijarde EUR tijekom 2021. – 2027.
- Građani EU-a imaju pravo i na pristup zdravstvenoj skrbi u drugoj državi članici EU-a i na povrat troškova u matičnoj državi.
- Pravilima EU-a štite se tvoja prava socijalne sigurnosti dok se krećeš unutar Europe (EU-27 + Island, Lihtenštajn, Norveška i Švicarska).
- Možeš ostvariti to pravo uz Europsku karticu zdravstvenog osiguranja, besplatnu karticu kojom tijekom posjeta bilo kojoj od 27 država članica EU-a dobivaš pristup potrebnoj zdravstvenoj skrbi koju pruža ta država, i to pod istim uvjetima i uz jednake troškove kao i osiguranici u toj državi.
- Možeš ostvariti to pravo uz Europsku karticu zdravstvenog osiguranja, besplatnu karticu kojom tijekom posjeta bilo kojoj od 27 država članica EU-a dobivaš pristup potrebnoj zdravstvenoj skrbi koju pruža ta država, i to pod istim uvjetima i uz jednake troškove kao i osiguranici u toj državi.
- Kao samozaposlena osoba ili osoba u nestandardnom radnom odnosu i dalje imaš pravo na odgovarajuću socijalnu zaštitu, primjerice usluge zdravstvene skrbi i rodiljnu naknadu za majke i očeve.
U Europi imaš pravo na pristup kvalitetnim osnovnim uslugama (voda, sanitarni uvjeti, energija, prijevoz, financijske usluge i digitalne komunikacije) koje tebi i tvojoj obitelji omogućavaju primjeren životni standard u svakom trenutku. Pomoću tih usluga tebi i tvojoj obitelji omogućen je i pristup obrazovanju, radu i drugim javnim uslugama.
Imaš pravo i na minimalan dohodak dok tražiš posao, što tebi i tvojoj obitelji omogućuje pristojan život čak i kada nisi u radnom odnosu.
Iako u svakoj državi članici EU-a postoje zakoni o obliku potpore koju je moguće dobiti, EU podupire države članice pružanjem smjernica za poboljšanje te potpore kako bi osigurao da pomoć dobiju oni kojima je potrebna, kao i da radno sposobne osobe imaju pristup radnim mjestima. Države članice EU-a odgovorne su za organizaciju osnovnih usluga na nacionalnoj, regionalnoj ili lokalnoj razini, ali EU ti pomaže da dobiješ pristup tim uslugama zakonodavstvom o zaštiti potrošača i fondovima EU-a.