EÚ podporuje vaše práva bez ohľadu na to, či si hľadáte prvé zamestnanie, pracujete už niekoľko rokov alebo sa chystáte čoskoro odísť do dôchodku. Bez ohľadu na to, kde v EÚ sa nachádzate alebo akú prácu vykonávate, máte právo pracovať v bezpečnom prostredí. Zákony a organizácie EÚ existujú na to, aby vám zabezpečili prístup k bezpečnej a kvalitnej práci a zároveň umožnili tráviť dostatok času s rodinou.
Musíte mať možnosť nájsť si dobrú prácu v bezpečnom pracovnom prostredí, ktoré predovšetkým chráni vaše zdravie. Po práci vám musia zostať čas aj energia na investovanie do osobného života. Či už pracujete vo svojej domovine alebo v ktorejkoľvek inej krajine EÚ, vždy budete mať právo na sociálne zabezpečenie.
Prečo musí EÚ prijať opatrenia v oblasti práce?
pracovných miest by mohlo byť vytvorených vďaka zelenej transformácii v EÚ do roku 2030
európskych zamestnávateľov má ťažkosti nájsť ľudí s potrebnými zručnosťami
v EÚ (70 % populácie) by malo mať do roku 2025 aspoň základné digitálne zručnosti.
Aké opatrenia prijímame?
je rozpočet Európskeho sociálneho fondu plus, ktorý je hlavným nástrojom EÚ na investovanie do ľudí
je počet pracovných miest na portáli zamestnanosti EURES
je maximálna dĺžka pracovného týždňa podľa pracovného práva EÚ
Hľadáte prácu, ktorá vás bude baviť, za ktorú dostanete primeranú mzdu a ktorá vám poskytne priestor na rast. Nech už máte záujem o akúkoľvek kariéru, EÚ je tu na to, aby vám poskytla nástroje a pomoc potrebné na budovanie vašej budúcnosti. Môžete sa presúvať a pracovať v rôznych krajinách EÚ, pričom vás stále chránia práva na sociálne zabezpečenie.
- Verejné služby zamestnanosti v jednotlivých krajinách vám pomôžu nájsť prácu, ktorá vám vyhovuje. Ponúkajú podporu prostredníctvom rôznych aktivít vrátane služieb sprostredkovania zamestnania, kariérneho poradenstva, koučingu a vzdelávacích programov. Ak potrebujete poradiť pri hľadaní vysnívanej práce v inej krajine EÚ, môžete sa obrátiť na poradcov EURES. Títo odborníci na európsky trh práce radia uchádzačom o zamestnanie a zamestnávateľom.
- Môžete si overiť, či je niektorá z takmer 4 miliónov pracovných ponúk na portáli EURES vhodná práve pre vás.
- Ak uvažujete o práci v zahraničí, ale potrebujete pomoc, pozrite si program cielenej mobility EURES.
- Európske dni práce na mieste a online vám prinášajú možnosť stretnúť sa s potenciálnymi zamestnávateľmi a získať praktické rady o živote a práci v zahraničí.
- Europass ponúka množstvo užitočných nástrojov a informácií, ktoré vás budú sprevádzať na každom kroku vašej vzdelávacej a kariérnej cesty, vrátane pomoci pri tvorbe profesionálneho životopisu a motivačného listu.
- S cieľom pomôcť vám pripraviť sa na zmeny a nové príležitosti, ktoré vznikajú v dôsledku digitálnej a zelenej transformácie, Európsky sociálny fond plus (ESF+) poskytuje členom EÚ finančné prostriedky na vzdelávanie a pomoc pri získavaní zručností potrebných na získanie kvalitného zamestnania.
- Ak máte menej ako 30 rokov, pozrite si iniciatívu EÚ Záruka pre mladých ľudí, ktorá pomáha ľuďom získať kvalitnú a konkrétnu ponuku zamestnania, vzdelávania, učňovskej prípravy alebo stáže do 4 mesiacov od ukončenia formálneho vzdelávania alebo od momentu, keď sa stali nezamestnanými.
- Vďaka iniciatíve ALMA môžu mladí ľudia (18 – 29 rokov) získať zázemie v pracovnom svete prostredníctvom 2- až 6-mesačnej financovanej stáže s odborným mentorským vedením v inej krajine EÚ.
Poctivo pracujete, aby ste sa postarali o svoju rodinu. Potrebujete zamestnanie, ktoré vám dá priestor niekedy odísť skôr, aby ste vyzdvihli deti zo školy, alebo vziať si pol dňa voľno, aby ste sa o ne starali, keď ochorejú. Potrebujete práva, ktoré chránia váš pracovný aj osobný život.
- Pravidlá EÚ o rovnováhe medzi pracovným a osobným životom vám umožňujú starať sa o rodinu a zároveň napredovať v práci. Dávajú vám právo požiadať o flexibilné pracovné podmienky, čo znamená, že si môžete prácu zorganizovať tak, aby vyhovovala vášmu životu.
- V EÚ majú matky právo na minimálne 14 týždňov materskej dovolenky, ktorá je platená minimálne na úrovni vnútroštátnych nemocenských dávok.
- Otcovia a druhí rodičia majú právo na minimálne 10 pracovných dní otcovskej dovolenky, ktorá je platená minimálne na úrovni národnej nemocenskej dávky.
- Okrem toho majú všetci občania EÚ nárok na 4 mesiace rodičovskej dovolenky, o ktorej čerpanie máte právo požiadať spôsobom, ktorý vám vyhovuje (napríklad v niekoľkých etapách alebo na čiastočný úväzok).
- Na dovolenku máte nárok aj v prípade, že si dieťa adoptujete.
- Máte právo na 5 pracovných dní ročne na poskytnutie osobnej starostlivosti alebo podpory členovi vašej domácnosti.
Máte právo pracovať v bezpečnom a zdravom prostredí. Rovnako máte právo ozvať sa, ak sa vám niečo nezdá. EÚ sa snaží vytvárať zdravšie a bezpečnejšie pracoviská.
- EÚ má právne predpisy, ktoré zaručujú minimálne požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia pre všetky odvetvia činnosti, a tiež pre špecifické aspekty, ako sú nebezpečné chemické látky, fyzikálne a biologické činitele, pracovné zariadenia atď.
- Ak pracujete na dobu určitú alebo cez agentúry, EÚ vám zaručuje rovnakú úroveň bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci ako ostatným pracovníkom.
- EÚ zabezpečuje, aby ste mali medzi pracovnými dňami dostatok voľna na oddych a osobný život. Smernica o pracovnom čase zabezpečuje, aby ste v priemere nepracovali viac ako 48 hodín týždenne a aby ste spravidla mali k dispozícii aspoň 11 po sebe nasledujúcich hodín denného odpočinku a aspoň 24 hodín nepretržitého týždenného odpočinku. Ak pracujete viac ako 6 hodín denne, musí vám byť poskytnutá prestávka.
- Pravidlá EÚ vám dávajú právo na najmenej 4 týždne platenej dovolenky ročne.
EÚ podporuje malé a stredné podniky pri prispôsobovaní sa zmenám v ekonomike, aby sa zabezpečil ich rast. Stanovením spoločných pravidiel týkajúcich sa zamestnanosti vytvára EÚ rovnaké podmienky pre vaše podniky a spravodlivejšiu hospodársku súťaž s minimálnymi ochrannými normami pre pracovníkov v celej EÚ.
- Zabezpečenie čo najzdravšieho a najbezpečnejšieho pracoviska bude prínosom pre vašich zamestnancov a ušetrí vám právne a finančné problémy. Interaktívne hodnotenie rizík online EÚ obsahuje množstvo bezplatných nástrojov, ktoré pomôžu vášmu podniku dodržať vnútroštátne právne predpisy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.
- Ak máte záujem podnikať tak, že uprednostníte ľudí a planétu pred ziskom, brána sociálneho hospodárstva EÚ vás môže podporiť pri zakladaní alebo rozvoji vášho sociálneho podniku. Ak potrebujete pomoc, pre váš podnik sú bez ohľadu na veľkosť vašej firmy k dispozícii podnikateľské úvery, mikrofinancovanie, záruky a rizikový kapitál. EÚ každoročne podporuje viac ako 200 000 podnikov.
- Prostredníctvom európskeho nástroja mikrofinancovania Progress môžete získať pôžičku až do výšky 25 000 EUR na založenie alebo rozvoj malého podniku.
- Vďaka programu v oblasti zamestnanosti a sociálnej inovácie (EaSI) máte prístup k investíciám až do výšky 500 000 EUR.
- Podporu pre mikrofinancovanie a podniky môžete získať vďaka programu InvestEU, ktorý vám tiež poskytuje podporu na mieru na založenie a rozšírenie podniku.