Ali ste vedeli, da imate pravice, ki vas ščitijo pri delu? Da obstajajo pravice, ki vas ščitijo pri iskanju zaposlitve? Da obstajajo pravice za področje kariere in družinskega življenja, ne glede na vašo starost, spol, status invalidnosti, ozadje ali spolno usmerjenost?
Vse te pravice so vključene v evropski steber socialnih pravic in njegov akcijski načrt, ki so ga potrdile vse države EU. Akcijski načrt določa, kaj lahko države članice in EU storijo za uresničitev načel stebra.
Vendar ni vedno enostavno razumeti, katere so vaše pravice, kako jih lahko uporabite za izboljšanje svojih okoliščin ali kam se lahko obrnete po dodatno pomoč.
Ravno to je namen te strani, saj vam zagotavlja zbirko informacij, ki vam bodo pomagale razumeti in uveljaviti vaše pravice, da si boste lahko ustvarili življenje, kariero in družino, ki si jo želite.
4 tedni zagotovljenega plačanega dopusta za vsakega delavca na leto
33 % direktorjev nezadostno zastopanega spola v upravnih odborih podjetij
14 tednov porodniškega dopusta
60 % povprečne neto plače kot minimalna plača
640.000 ljudi, ki so leta 2020 študirali, se usposabljali ali opravljali prostovoljno delo v tujini v okviru programa Erasmus+
Poiščite informacije v svoji državi
Vsaka država v EU ima na voljo vrsto storitev, ki vam lahko pomagajo. So vaša prva kontaktna točka za več informacij in nasvetov o spretnostih, družini, dohodku, delu in enakosti v vsaki državi članici.
Vse sodelujoče države članice
Na socialnem vrhu v Portu maja 2021 so države članice EU potrdile svojo zavezanost, uresničevanju socialnih ciljev, ki jih je treba doseči do leta 2030.
Do leta 2030 mora biti zaposlenih vsaj 78 % prebivalstva, starega od 20 do 64 let.
Do leta 2030 se mora usposabljanj vsako leto udeležiti vsaj 60 % odraslih.
Do leta 2030 se mora število ljudi, ki jim grozi revščina ali socialna izključenost, zmanjšati za vsaj 15 milijonov oziroma.
Želite izvedeti več o nacionalnih ciljih svoje države? Oglejte si jih tukaj.
Zgodbe
Lindelwa je kot priseljenka na Švedskem s pomočjo projekta, ki ga financira EU, izpopolnila svoje spretnosti ter našla primerno zaposlitev.
Juha je s pomočjo projekta, ki ga je financirala EU, lahko našel učinkovite načine za obvladovanje avtizma na delovnem mestu.
S pomočjo projekta, ki ga financira EU, je Rita odprla lepotni salon, o katerem je vedno sanjala.
Projekt, ki ga je financirala EU, je Emanuelu pomagal, da je preučil in reorganiziral poslovanje podjetja ter tako vzpostavil veliko boljše ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem.