EU radi na tome da svim građanima osigura odgovarajuću minimalnu plaću. To znači da ćeš moći uzdržavati svoju obitelj i trebalo bi pomoći u smanjenju razlike u plaćama između spolova jer ima više žena s minimalnim plaćama nego muškaraca.
Zašto moramo poduzeti mjere u pogledu dohotka u EU-u?
zaposlenika u EU-u 2018. bili su radnici s niskim primanjima
najniža minimalna mjesečna plaća u EU-u
minimalne plaće potrebno je za plaćanje prosječne najamnine u nekim zemljama
Koje mjere poduzimamo?
označava cilj EU-a do 2030. u pogledu smanjenja broja osoba u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti u usporedbi s 2019.
označava vrijeme koje države članice EU-a imaju na raspolaganju da prenesu Direktivu EU-a o minimalnoj plaći u nacionalno zakonodavstvo
moglo bi imati koristi od Direktive o minimalnoj plaći
Dok si u potrazi za poslom, imaš pravo na socijalnu zaštitu koja ti omogućuje osnovni životni standard čak i kada nisi u radnom odnosu.
- EU propisuje zajednička pravila za zaštitu tvojih prava socijalne sigurnosti dok se krećeš unutar Europe (EU-27 te Island, Lihtenštajn, Norveška i Švicarska). Saznaj više o zakonima svake zemlje EU-a kojima je određeno na koja davanja imaš pravo.
- Ovisno o pravilima zemlje zaposlenja, ako dobiješ otkaz na poslu, možda imaš pravo na naknadu za nezaposlene.

U Europi nema mjesta diskriminaciji u pogledu plaće. Ako obavljaš isti posao kao i kolega, zaslužuješ istu plaću, bez obzira na dob, spol, spolni identitet ili etničko podrijetlo.
- EU je u listopadu 2022. donio novo zakonodavstvo o primjerenim minimalnim plaćama kako bi ti osigurao pristojnu plaću uz koju ćete ti i tvoja obitelj moći dostojno živjeti. Države članice imaju 2 godine za provedbu tog zakonodavstva.
- Pravilima EU-a o transparentnosti plaće zaposlenicima je zajamčeno pravo da od poslodavca zatraže informacije o individualnoj razini plaće i prosječnim razinama plaće, razvrstane prema spolu, za kategorije radnika koji obavljaju isti posao ili posao jednake vrijednosti.
- Ako si radio u više od jedne zemlje EU-a, tvoja je dodatna mirovina zaštićena.

Možeš marljivo raditi na razvoju svojeg poduzeća znajući da EU samozaposlenim osobama jamči pravo na socijalnu zaštitu i mirovinu razmjernu njihovim doprinosima kad se umirove.
- EU potiče države članice da osiguraju nestandardnim radnicima (primjerice, radnicima na određeno vrijeme, radnicima s nepunim radnim vremenom, agencijskim ili dežurnim radnicima) i samozaposlenim osobama pristup socijalnoj zaštiti povezanoj s nezaposlenošću, bolesti i zdravstvenom skrbi, rodiljnim i roditeljskim dopustom i starosti.
