Europska unija temelji se na načelu jednakosti. Bez obzira na spol, rasu, boju kože, etničko ili socijalno podrijetlo, genetske osobine, jezik, vjeroispovijest ili vjerovanje, političko ili bilo kakvo drugo mišljenje, pripadnost nacionalnoj manjini, imovinu, rođenje, invaliditet, dob ili spolnu orijentaciju, imaš pravo na jednako postupanje pri traženju posla i pri odlučivanju o unapređenju, plaći i radnim satima jednom kad se zaposliš.
Tu smo da ti pružimo podršku i osiguramo ravnopravnost. Diskriminirajućem ponašanju – tvog poslodavca, tvojih kolega, osoba koje donose odluke o zapošljavanju ili bilo koga drugoga – nema mjesta na tržištu rada i aktivno radimo na tome da mu stanemo na kraj.
Zašto moramo poduzeti mjere za postizanje jednakosti u EU-u?
5,23 milijuna žena u EU-u smatra da ih se diskriminira na radnom mjestu
50 % osoba s invaliditetom je zaposleno, u usporedbi sa 75 % osoba bez invaliditeta
47 % LGBTI osoba anketiranih diljem Europe doživjelo je diskriminaciju ili uznemiravanje
Koje mjere poduzimamo?
33 % svih direktorskih pozicija trebale bi, prema zakonodavstvu EU-a, do kraja lipnja 2026. zauzimati žene (kao nedovoljno zastupljeni spol)
6 milijuna starijih osoba imalo je koristi od proračuna ESF-a između 2007. i 2013.
84 milijuna eura iz ulaganja ESF+ doprinijet će rodnoj ravnopravnosti
Vjeroispovijest, dob, invaliditet, etničko podrijetlo, spol ili seksualna orijentacija ne bi trebali stajati na putu tvom zaposlenju. Zakonodavstvom EU-a sprečavaju se poslodavci u diskriminaciji na osnovi ovih čimbenika.
- Građani EU-a imaju pravo na jednako postupanje u pogledu zapošljavanja, uvjeta rada, unapređenja, plaće, pristupa strukovnom osposobljavanju, strukovne mirovine i otkaza. Organizacije koje se bave pitanjem jednakosti u pojedinoj zemlji mogu ti pomoći u ostvarenju tvojih prava.
- U EU-u poslodavci su obvezni zaposlenicima s invaliditetom osigurati razumnu prilagodbu. Ako imate invaliditet, možete zatražiti prilagodbu radnog okruženja ili radnog mjesta kako biste mogli obavljati posao.
Zaslužuješ obavljati svoj posao bez brige da ćeš doživjeti diskriminaciju, zaslužuješ imati jednako pravo na povećanje plaće i unapređenje te da se prema tebi postupa s poštovanjem. EU se zauzima za diskriminirane osobe i raspolaže zakonodavstvom kojem je cilj suzbijanje nepravednog postupanja na poslu. Težimo inkluzivnim i pristupačnim radnim mjestima.
- Zakonodavstvo EU-a u području jednakog postupanja predviđa minimalnu razinu zaštite koja se odnosi na sve koji žive i rade u Europskoj uniji.
- Diskriminacija roditelja na poslu (posebice majki) može započeti tijekom trudnoće. Roditelji se smatraju manje posvećenima poslu, manje fleksibilnima i manje pouzdanima. Zakonodavstvo EU-a koje se odnosi na suzbijanje diskriminacije obuhvaća niz područja poput zaštite trudnih radnica i dojilja i te prava na rodiljni, očinski i roditeljski dopust.
- Od 2000. u EU-u je zabranjena diskriminacija pri zapošljavanju na osnovi dobi. To, primjerice, znači, da ti poslodavac ne može uskratiti unapređenje ili osposobljavanje zbog tvoje dobi.
Žene u EU-u zarađuju u prosjeku 13 % manje od muškaraca. Rješavanje razlika u plaćama između spolova i njihovih temeljnih uzroka jedan je od ključnih ciljeva Strategije EU-a za rodnu ravnopravnost za razdoblje 2020. – 2025.
- Direktiva o transparentnosti plaća usvojena 2023. pomaže osigurati da načelo jednake plaće za jednak rad postane stvarnost u praksi.
- Pravila EU-a o ravnoteži između poslovnog i privatnog života omogućuju roditeljima i skrbnicima da postignu bolju ravnotežu između poslovnog i obiteljskog života te potiču bolje dijeljenje odgovornosti u pogledu skrbi između muškaraca i žena.
- Pravila EU-a o rodnoj ravnoteži u upravnim odborima društava zahtijevaju od velikih društava uvrštenih na burzu da slabije zastupljen spol (trenutačno žene) čine barem 40 % neizvršnih direktora ili 33 % svih direktora.
Unatoč napretku postignutom u proteklom desetljeću, osobe s invaliditetom i dalje se suočavaju sa značajnim preprekama te su u većem riziku od siromaštva i socijalne isključenosti.
Europska komisija usvojila je Strategiju o pravima osoba s invaliditetom za razdoblje 2021. – 2030. kako bi uvela pozitivne promjene u živote osoba s invaliditetom u EU-u i šire. Neke od njezinih najvažnijih inicijativa su:
- Paket za zazpošljavanje osoba s invaliditetom postavlja niz mjera za poboljšanje zaposlenja osoba s invaliditetom, od praksi zapošljavanja i osiguravanja razumne prilagodbe do jačanja javnih usluga koje pomažu osobama s invaliditetom da pronađu i zadrže posao.
- Europska iskaznica za osobe s invaliditetom služit će kao dokaz statusa invaliditeta i nositeljima kartice omogućiti jednak pristup posebnim uvjetima i povlaštenom tretmanu bilo gdje u EU-u.
- Europska parkirna karta za osobe s invaliditetom jamčit će upotrebu parkirnih mjesta i objekata rezerviranih za osobe s invaliditetom u svim zemljama EU-a i zamijeniti nacionalne parkirne karte.