Ať hledáte svou první práci, již jste několik let pracovali nebo se brzy chystáte do penze, EU stojí při vás a vašich právech. Bez ohledu na to, kde se v EU nacházíte nebo jaký typ práce vykonáváte, máte právo pracovat v bezpečném prostředí. Předpisy a organizace EU existují proto, aby vám zajistily bezpečnou a kvalitní práci, která vám současně umožňuje trávit dostatek času s rodinou.
Měli byste mít možnost nalézt kvalitní zaměstnání v bezpečném pracovním prostředí, které chrání především vaše zdraví. Vaše práce by vám měla ponechávat dostatek času a energie, které můžete investovat do svého osobního života. Ať již se vaše zaměstnání nachází ve vaší rodné zemi nebo v jakékoli jiné zemi EU, vždy budete mít nárok na sociální zabezpečení.
Proč musíme v pracovní oblasti v EU podniknout potřebné kroky?
dodatečných pracovních míst by mohlo být vytvořeno díky přechodu na zelenou ekonomiku v EU do roku 2030
evropských zaměstnavatelů má potíže nalézt pracovníky s nezbytnými dovednostmi
tedy 70 % populace EU by mělo do roku 2025 mít alespoň základní digitální dovednosti
Jaké kroky v této oblasti podnikáme?
je rozpočet Evropského sociálního fondu plus, hlavního nástroje EU investování do lidí
pracovních pozic na portálu zaměstnanosti EURES
je podle pracovního práva EU maximální délka pracovního týdne
Chcete získat práci, která vás bude bavit, za kterou budete dostávat odpovídající mzdu a ve které budete mít prostor růst. Ať již ve své kariéře usilujete o cokoli, EU je tu, aby zajistila, že máte všechny potřebné nástroje a podporu, které potřebujete k utváření své budoucnosti. Můžete se přestěhovat a pracovat v různých zemích EU, a přitom být stále chráněni právy v oblasti sociálního zabezpečení.
- Veřejné služby zaměstnanosti v jednotlivých zemích vám můžou pomoct nalézt zaměstnání, které vám vyhovuje. Tyto služby poskytují podporu prostřednictvím řady aktivit, jako je pracovní umísťování, kariérní poradenství, koučink a vzdělávací programy. Pokud se potřebujete poradit, jak nalézt svou práci snů v jiné zemi EU, můžete se obrátit na poradce EURES - odborníky na evropský trh práce, kteří radí lidem hledajícím zaměstnání a zaměstnavatelům.
- Můžete se sami podívat, zda je pro vás vhodné jedno z téměř 4 milionů pracovních míst na portálu EURES.
- Pokud uvažujete o práci v zahraničí, ale potřebujete s tím pomoct, můžete zkusit Program cílené mobility EURES.
- Evropské dny pracovních příležitostí, kterých se můžete zúčastnit osobně nebo online, vám poskytují možnost setkat se s potenciálními zaměstnavateli a získat praktické rady ohledně života a práce v zahraničí.
- Europass obsahuje spoustu užitečných nástrojů a informací, které vás budou doprovázet na každém kroku vaší vzdělávací a kariérní dráhy, včetně pomoci se sestavením profesionálního životopisu a motivačního dopisu.
- Abyste byli připraveni na změny a nové příležitosti, které vznikají v důsledku digitální transformace a přechodu na zelenou ekonomiku, Evropský sociální fond plus (ESF+) poskytuje členským zemím EU financování, abyste se mohli vzdělávat a měli ty správné dovednosti k získání kvalitní práce.
- Pokud je vám méně než 30 let, vyzkoušejte program Youth Guarantee – iniciativu EU, která pomáhá lidem získat kvalitní a konkrétní nabídku zaměstnání, vzdělání, vyučení či stáže, a to do 4 měsíců po opuštění formálního vzdělávání nebo poté, co jste přišli o práci.
- Díky iniciativě ALMA (Aim, Learn, Master, Achieve) mohou mladí lidé (ve věku 18–29 let) získat zázemí ve ve světě práce díky 2–6 měsíční financované pracovní stáži v jiné zemi EU s odborným mentorským vedením.

Tvrdě pracujete, abyste se dokázali postarat o svou rodinu. Potřebujete práci, která bere ohledy na to, že někdy potřebujete odejít dříve, abyste vyzvedli děti ze školy, nebo si vzít půl dne volna, abyste se postarali o své děti, když onemocní. Potřebujete práva, která chrání jak vaši práci, tak váš osobní život.
- Pravidla EU ohledně rovnováhy mezi pracovním a osobním životem vám umožňují starat se o rodinu a zároveň se rozvíjet v práci. Poskytují vám právo žádat o flexibilní pracovní podmínky, což znamená, že si můžete zorganizovat svou práci tak, aby to vyhovovalo i vašemu osobnímu životu.
- V EU mají matky nárok na minimálně 14 týdnů mateřské dovolené, která je placená minimálně ve výši nemocenské v dané zemi.
- Otcové a druzí rodiče mají nárok na alespoň 10 pracovních dní, otcovské dovolené, která je placená minimálně ve výši nemocenské v dané zemi.
- Kromě toho mají všichni občané EU nárok na 4 měsíce rodičovské dovolené, o kterou můžou požádat tak, jak jim to nejvíce vyhovuje (např. si ji rozdělit do několika bloků nebo ji čerpat jen částečně).
- Na dovolenou máte nárok i tehdy, pokud adoptujete dítě.
- Máte nárok na 5 pracovních dní ročně, abyste zajistili osobní péči nebo podporu členu vaší domácnosti.

Máte právo pracovat v bezpečném a zdravém prostředí. A stejně tak máte právo ozvat se, kdykoli se vám něco nezdá v pořádku. EU usiluje o to, aby byla pracoviště zdravější a bezpečnější.
- Předpisy EU garantují dodržení minimálních požadavků v oblasti zdraví a bezpečnosti ve všech odvětvích činnosti a stejně tak s ohledem na všechny konkrétní aspekty, jako jsou nebezpečné chemikálie, fyzikální a biologické faktory, pracovní pomůcky aj.
- Pokud máte smlouvu na dobu určitou nebo pracujete přes agenturu, EU zajišťuje, že máte stejnou míru ochrany v oblasti zdraví a bezpečnosti jako ostatní pracující.
- EU zajišťuje, že máte dostatek volného času mezi pracovními dny, abyste si mohli odpočinout a věnovat se osobnímu životu. Směrnice o pracovní době zaručuje, že nebudete v průměru pracovat více než 48 hodin týdně a že vám bude vždy poskytnuto alespoň 11 po sobě jdoucích hodin denního odpočinku a alespoň 24 hodin nepřerušovaného týdenního odpočinku. Pokud pracujete více než 6 hodin denně, musíte vám být poskytnuta přestávka.
- Předpisy EU vám dávají nárok alespoň na 4 týdny placené dovolené ročně.

EU podporuje malé a střední podniky při přizpůsobování se změnám v ekonomice, a zajišťuje tak, aby mohly růst. Stanovením společných pravidel ohledně zaměstnávání vytváří EU stejné startovní podmínky pro všechny podnikatele a férovější konkurenci s minimálními ochrannými standardy pro pracovníky v celé EU.
- Zajištění toho, že vaše pracoviště bude co nejzdravější a nejbezpečnější, prospěje vašim zaměstnancům a ochrání vás před právními a finančními problémy. Online nástroj pro posuzování rizik EU, OiRa, zahrnuje množství bezplatných nástrojů, které vám pomůžou s tím, aby vaše podnikání splňovalo předpisy v oblasti zdraví a bezpečnosti ve vaší zemi.
- Pokud vás zajímají podnikatelské aktivity, které stavějí lidi a planetu na první místo před ziskem, brána pro sociální ekonomiku EU vás může podpořit ve vytvoření či růstu vašeho sociálního podnikání. Jestliže potřebujete trochu pomoct, jsou vám bez ohledu na velikost vašeho podniku k dispozici podnikatelské úvěry, mikrofinancování, záruky a rizikový kapitál. Každý rok EU podpoří více než 200 000 podniků
- Na vytvoření či vyvinutí malé firmy máte také možnost získat úvěr ve výši až 25 000 eur prostřednictvím Evropského nástroje mikrofinancování Progress.
- Díky Programu pro zaměstnanost a sociální inovace (EaSI) máte přístup k investicím až do výše 500 000 eur.
- Pro mikrofinancování a podniky můžete získat podporu z programu InvestEU, který dále poskytuje pomoc uzpůsobenou na míru k založení a rozšiřování vašeho podnikání.
