Každý si zaslúži možnosť založiť si rodinu, keď chce, a zariadiť si prácu tak, aby to vyhovovalo jemu a jeho najbližším.
EÚ vám zaručuje právo na rovnováhu medzi pracovným a osobným životom, aby ste sa mohli postarať o svoju rodinu bez toho, aby ste prišli o vzácny čas strávený so svojimi blízkymi. Na vás a vašu rodinu sa vzťahuje sociálna ochrana vrátane prístupu k službám zdravotnej starostlivosti a dôchodku.
Prečo musí EÚ prijať opatrenia v oblasti rodiny?
občanov EÚ tvrdí, že sú príliš unavení z práce na to, aby sa mohli venovať domácim prácam aspoň niekoľkokrát do mesiaca
opýtaných uviedlo, že práca im bráni tráviť čas s rodinou
rodičov, ktorí využívajú organizovanú starostlivosť o deti, ju považujú za finančne náročnú
Aké opatrenia prijímame?
na starostlivosť o člena vašej domácnosti
pre všetkých pracovníkov na plný úväzok v EÚ
o ktorú môžu rodičia požiadať spôsobom, ktorý im najviac vyhovuje (napríklad na etapy alebo čiastočný úväzok)
Záleží vám na práci, ale chcete mať čas aj na osobný život. Potrebujete mať možnosť naplánovať si, kde, kedy a ako budete pracovať – a koľko budete zarábať.
- EÚ vám zaručuje transparentné a predvídateľné pracovné podmienky. Vďaka právnemu predpisu EÚ v tejto oblasti máte právo na informácie o tom, kedy a kde budete pracovať, o vašej pracovnej pozícii, dátume nástupu, dátume ukončenia pracovného pomeru (ak je to relevantné), platenej dovolenke, plate a výpovednej lehote.
- Zákon tiež obmedzuje skúšobnú dobu a obsahuje opatrenia na zabránenie zneužívania zmlúv na nulový počet hodín. Zmluvy s nulovým počtom hodín znamenajú, že zamestnávateľ nemusí garantovať minimálny počet hodín. Zamestnanec si nemôže byť istý, koľko hodín (ak vôbec) bude v danom týždni pracovať alebo aká bude jeho mzda.
- Právo EÚ tiež zabezpečuje, aby ste mali medzi pracovnými dňami dostatok voľna na odpočinok a venovanie sa osobnému životu.
- Smernica o pracovnom čase vám dáva právo na najmenej 11 po sebe nasledujúcich hodín denného odpočinku. Ak pracujete viac ako 6 hodín denne, musíte dostať prestávku.
- Právo EÚ vám umožňuje požiadať o platenú dovolenku v trvaní najmenej 4 týždne ročne.
Keď ste v práci alebo začínate podnikať, potrebujete vedieť, že je o vašu rodinu dobre postarané. V EÚ máte právo na zdravotnú starostlivosť, dostupnú starostlivosť o deti a dlhodobú starostlivosť. Môžete sa teda venovať svojmu podnikaniu a kariére s vedomím, že je vaša rodina v poriadku.
- Európska stratégia v oblasti starostlivosti bola vytvorená s cieľom zabezpečiť kvalitné, cenovo dostupné a prístupné služby starostlivosti v celej Európskej únii a zlepšiť situáciu príjemcov starostlivosti aj ľudí, ktorí sa o nich starajú.
- Vďaka záruke pre deti môžu krajiny EÚ získať prístup k finančným prostriedkom na zabezpečenie toho, aby mali deti v núdzi prístup k bezplatnému a účinnému vzdelávaniu a starostlivosti v útlom detstve vrátane poskytovania aspoň jedného zdravého jedla denne.
- Mnohé krajiny EÚ realizujú projekty na zlepšenie životných podmienok detí.
- V Charte základných práv EÚ (článok 35) sa uvádza, že každý má právo na preventívnu zdravotnú starostlivosť. Na dosiahnutie tohto cieľa má EÚ niekoľko fondov, ktoré prispievajú k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti v krajinách EÚ. Program EU4Health je výnimočná finančná podpora EÚ v oblasti zdravia, do ktorej sa v období rokov 2021 až 2027 investuje 5,3 miliardy EUR.
- Pravidlá EÚ chránia vaše práva na sociálne zabezpečenie pri sťahovaní v rámci Európy (EÚ 27 + Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko)
- Ako občan či občianka EÚ máte tiež právo na prístup k zdravotnej starostlivosti v inej krajine EÚ, pričom náklady vám preplatí vaša domovská krajina.
- Toto právo môžete získať prostredníctvom bezplatného európskeho preukazu zdravotného poistenia, ktorý vám počas pobytu v ktorejkoľvek z 27 krajín EÚ a ďalších krajín otvára prístup k potrebnej zdravotnej starostlivosti poskytovanej štátom za rovnakých podmienok a za rovnakú cenu ako osobám poisteným v danej krajine.
- Ako samostatne zárobkovo činná osoba alebo osoba s neštandardným zamestnaním máte stále právo na primeranú sociálnu ochranu, ako sú služby zdravotnej starostlivosti a materské a rodičovské dávky.
V Európe máte právo na prístup k základným službám (voda, hygiena, energia, doprava, finančné služby a digitálna komunikácia), ktoré sú kvalitné a umožňujú vám a vašej rodine zachovať si dôstojnú životnú úroveň za každých okolností. Ide tiež o služby, ktoré vám a vašej rodine umožňujú aj prístup k vzdelaniu, práci a ďalším verejným službám.
Počas hľadania práce máte tiež nárok na minimálny príjem, ktorý vám a vašej rodine umožňuje dôstojný život, aj keď ste bez práce.
Hoci má každá krajina EÚ vlastné zákony o tom, aký druh podpory môžete dostať, EÚ podporuje krajiny tým, že zdieľa usmernenia na zlepšenie tejto podpory, aby zaistila, že pomoc dostanú tí, ktorí ju potrebujú, a aby mali tí, ktorí môžu pracovať, prístup k pracovným miestam. Členské štáty EÚ sú zodpovedné za organizáciu základných služieb na národnej, regionálnej a miestnej úrovni, ale EÚ vás podporuje v prístupe k nim prostredníctvom zákonov na ochranu spotrebiteľa a fondov EÚ.