Ikviens ir pelnījis iespēju dibināt ģimeni, kad to vēlas, un organizēt savu darbu tā, lai tas būtu ērti pašam un tuvākajiem.
ES Tev garantē tiesības uz darba un privātās dzīves līdzsvaru, lai Tu varētu gādāt par savu ģimeni, nezaudējot vērtīgo laiku, ko pavadīt kopā. Tev un Tavai ģimenei pienākas sociālā aizsardzība, kas ietver arī piekļuvi veselības aprūpes pakalpojumiem un pensijām.
Kāpēc Eiropas Savienībā ir jārisina ģimenes jautājumi?
ES iedzīvotāju apgalvo, ka vismaz dažas reizes mēnesī pēc darba ir pārāk noguruši, lai veiktu mājsaimniecības pienākumus
aptaujāto cilvēku apgalvoja, ka darbs neļauj viņiem pavadīt laiku ar ģimeni
vecāku, kuri izmanto organizētas bērnu aprūpes pakalpojumus, ir grūtības tos apmaksāt
Ko mēs darām?
lai rūpētos par kādu savas mājsaimniecības locekli
visiem pilnas slodzes darbiniekiem Eiropas Savienībā
ko vecāki var izmantot sev vispiemērotākajā veidā (piemēram, izmantojot to pa daļām vai strādājot nepilna laika darbu)
Darbs Tev ir svarīgs, taču Tu arī vēlies laiku savai personīgajai dzīvei. Tev ir jābūt iespējai ieplānot, kur, kad un kā Tu strādāsi un cik daudz pelnīsi.
- ES Tev garantē pārskatāmus un prognozējamus darba nosacījumus. ES tiesību akti šajā jomā Tev sniedz tiesības saņemt informāciju par to, kad un kur Tu strādāsi, sava amata nosaukumu, sākuma datumu, beigu datumu (attiecīgā gadījumā), apmaksāto atvaļinājumu, atalgojumu un uzteikuma termiņu.
- Tiesību aktos ir arī noteikti ierobežojumi pārbaudes laikam un pasākumi, lai novērstu nulles stundu līgumu ļaunprātīgu izmantošanu. Nulles stundu līgums nozīmē, ka darba devējam nav jāgarantē minimālais darba stundu skaits un darba ņēmējs nevar zināt, cik stundu (un vai vispār) kādā nedēļā būs jāstrādā un kāda būs nopelnītā alga.
- ES tiesību akti arī nodrošina, ka Tev ir pietiekami daudz brīvā laika starp darba dienām, lai Tu varētu atpūsties un pievērsties savai personīgajai dzīvei.
- Darba laika direktīva Tev sniedz tiesības uz vismaz 11 secīgām stundām ikdienas atpūtai. Ja Tu dienā strādā vairāk nekā 6 stundas, Tev pienākas pārtraukums.
- Saskaņā ar ES tiesību aktiem Tu katru gadu vari izmantot vismaz 4 nedēļas apmaksāta atvaļinājuma.
Tev ir jāzina, ka par Tavu ģimeni tiek gādāts, kamēr Tu esi darbā vai sāc savu uzņēmējdarbību. Eiropas Savienībā Tev ir tiesības uz veselības aprūpi, bērnu aprūpi par pieņemamu cenu un ilgtermiņa aprūpi. Tāpēc droši vari pievērsties savai uzņēmējdarbībai un veidot karjeru, neraizējoties par ģimeni.
- Eiropas Aprūpes stratēģija tika izveidota, lai visā Eiropas Savienībā nodrošinātu kvalitatīvus, cenas ziņā un praktiski pieejamus aprūpes pakalpojumus un lai uzlabotu gan aprūpējamo, gan viņu aprūpētāju stāvokli.
- Garantija bērniem ļauj ES dalībvalstīm piekļūt finansējumam, lai nodrošinātu, ka bērni, kuriem tas ir nepieciešams, bez maksas var piekļūt efektīvai pirmsskolas izglītībai un aprūpei, kas ietver arī vismaz vienu veselīgu maltīti katrā mācību dienā.
- Daudzas ES dalībvalstis īsteno projektus bērnu dzīves uzlabošanai.
- ES Pamattiesību hartas 35. pantā ir noteikts, ka ikvienam ir tiesības uz profilaktisko veselības aprūpi. Lai tas būtu iespējams, ES pastāv vairāki fondi, kas palīdz uzlabot veselības aprūpi ES dalībvalstīs. Programma "ES – veselībai" ir unikāls ES finansiāls atbalsts veselības jomā. Laikā no 2021. līdz 2027. gadam ar to tiek veikti ieguldījumi 5,3 miljardu EUR apmērā.
- ES noteikumi aizsargā Tavas sociālā nodrošinājuma tiesības, ja pārcelies Eiropas ietvaros (EU 27 + Islande, Lihtenšteina, Norvēģija un Šveice).
- Kā ES pilsonim vai pilsonei Tev ir arī tiesības piekļūt veselības aprūpei citā ES dalībvalstī, un Tava valsts atmaksās izdevumus.
- Tu vari izmantot šīs tiesības ar Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK) – bezmaksas karti, kas sniedz piekļuvi medicīniski nepieciešamajai valsts sniegtajai veselības aprūpei, uzturoties jebkurā no 27 ES dalībvalstīm un vēl dažās citās valstīs ar tādiem pašiem nosacījumiem un izmaksām kā attiecīgajā valstī apdrošinātajiem cilvēkiem.
- Ja Tu esi pašnodarbināta persona vai nestandarta nodarbinātības situācijā, Tev joprojām ir tiesības uz pienācīgu sociālo aizsardzību, piemēram, uz veselības aprūpes pakalpojumiem, kā arī maternitātes un paternitātes pabalstiem.
Eiropā Tev ir tiesības saņemt kvalitatīvus pamatpakalpojumus (ūdens, sanitārie pakalpojumi, enerģija, transports, finanšu pakalpojumi un digitālie sakari), kas Tev un Tavai ģimenei vienmēr nodrošina labu dzīves līmeni. Šie pakalpojumi arī ļauj Tev un Tavai ģimenei iegūt izglītību, atrast darbu un saņemt citus sabiedriskos pakalpojumus.
Tev ir tiesības arī uz minimālajiem ienākumiem, kamēr Tu meklē darbu, lai Tu un Tava ģimene varētu dzīvot pienācīgu dzīvi arī tad, kad nav darba.
Lai gan katrā ES dalībvalstī ir savi likumi par to, kāda veida atbalstu var saņemt, ES atbalsta valstis, sniedzot norādījumus par to, kā šo atbalstu uzlabot, lai tie, kuriem vajadzīga palīdzība, to saņemtu, vienlaikus nodrošinot, ka tie, kuri var strādāt, var atrast darbu. ES dalībvalstis ir atbildīgas par pamatpakalpojumu nodrošināšanu valsts, reģionālā vai vietējā līmenī, taču ES palīdz Tev tiem piekļūt, izmantojot patērētāju aizsardzības likumus un ES fondus.