Evropská Unie byla založena na principu rovnosti. Bez ohledu na své pohlaví, rasu, barvu pleti, etnickou a sociální příslušnost, genetické rysy, jazyk, náboženské vyznání nebo přesvědčení, politické či jakékoli jiné názory, příslušnost k národnostní menšině, majetek, původ, tělesné postižení, věk nebo sexuální orientaci máte právo na rovné zacházení při hledání práce a po nástupu do zaměstnání, při rozhodování, o povýšení, výši platu a pracovní době bylo zacházeno stejně.
Jsme tu, abychom vás podpořili a zajistili, že je s vámi zacházeno rovně. Diskriminace, ať již ze strany vašich nadřízených, kolegů, pracovníků náboru či kohokoli dalšího, v pracovním prostředí nemá co dělat a my aktivně pracujeme na jejím odstranění.
Proč musíme v oblasti rovnosti v EU podniknout potřebné kroky?
žen v EU vnímá, že jsou v souvislosti s prací diskriminovány
osob s postižením je zaměstnáno, oproti 75 % osob bez postižení
osob LGBTI z celé Evropy, u kterých byl proveden výzkum, zažilo diskriminaci nebo obtěžování
Jaké kroky v této oblasti podnikáme?
všech vedoucích pozic by do konce června 2026 podle zákona EU měly zastávat ženy (jakožto nedostatečně zastoupené pohlaví)
starších lidí čerpalo v letech 2007–2013 rozpočet ESF
z investic ESF+ přispěje k genderové rovnosti
Nemělo by se stávat, že nezískáte práci kvůli své víře, věku, handicapu, etnické příslušnosti, genderu či sexuální orientaci. EU má zákony, které zaměstnavatelům brání v diskriminaci na základě těchto faktorů.
- Jakožto občan/ka EU máte právo na rovné zacházení v oblasti náboru, pracovních podmínek, povyšování, odměňování, přístupu k odbornému vzdělávání, zaměstnaneckého penzijního pojištění a propuštění. S uplatněním těchto práv vám pomůžou organizace zabývající se rovností v jednotlivých zemích.
- V EU mají zaměstnavatelé povinnost poskytnout přiměřené úpravy pracovního prostředí pracovníkům se zdravotním postižením. Pokud máte zdravotní postižení, můžete požádat o úpravy svého pracovního prostředí nebo role, pokud je to pro výkon práce nutné.
Zasloužíte si pracovat bez obav z diskriminace, s rovným přístupem při navyšování platu a povyšování a s respektem. EU se staví na obranu diskriminovaných osob a má právní předpisy zaměřené na boj proti nekalým praktikám v zaměstnání. Naším cílem je více pracovních míst a lepší pracovní pozice na inkluzivních a přístupných pracovištích.
- Právní předpisy EU v oblasti rovného zacházení stanovují minimální míru ochrany, která se vztahuje na všechny, kdo žijí a pracují v Evropské unii.
- Diskriminace na pracovišti vůči rodičům (zejména matkám) se může poprvé projevit již během těhotenství. Rodiče jsou vnímáni jako ti, kdo se své práci věnují s menším nasazením, jsou méně flexibilní a méně spolehliví. Právní předpisy EU, které se zabývají diskriminací, pokrývají celou řadu oblastí včetně ochrany těhotných žen a kojících matek, a dále práva na mateřskou, otcovskou a rodičovskou dovolenou.
- Od roku 2000 EU zakázala diskriminaci v zaměstnání na základě věku. To například znamená, že váš nadřízený či nadřízená vám nemůže upřít povýšení či další vzdělávání kvůli vašemu věku.
Ženy v EU vydělávají v průměru o 13 % méně než muži. Řešení rozdílů v odměňování žen a mužů a jejich hlavních příčin je jedním z klíčových cílů strategie EU pro rovnost žen a mužů na období 2020–2025.
- Směrnice o transparentnosti odměňování přijatá v roce 2023 pomáhá zajistit, aby se zásada stejné odměny za stejnou práci stala v praxi skutečností.
- Pravidla EU týkající se rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem umožňují rodičům a pečujícím osobám lépe sladit svůj pracovní a rodinný život a podporují lepší rozdělení pečovatelských povinností mezi ženy a muže.
- Pravidla EU ohledně genderové vyváženosti ve správních radách společností vyžadují od velkých společností kótovaných na burze, aby dosáhly alespoň 40% zastoupení nedostatečně zastoupeného pohlaví (v současnosti ženy) mezi nevýkonnými členy správních rad kótovaných společností nebo 33% zastoupení mezi všemi členy správních rad.
Navzdory pokroku dosaženému v uplynulém desetiletí se osoby se zdravotním postižením stále potýkají se značnými překážkami a jsou vystaveny vyššímu riziku chudoby a sociálního vyloučení.
Evropská komise přijala strategii pro práva osob se zdravotním postižením na období 2021–2030 s cílem přinést pozitivní změnu v životech osob se zdravotním postižením v EU i mimo ni. Mezi její stěžejní iniciativy patří:
- Balíček pro zaměstnanost osob se zdravotním postižením stanoví řadu opatření ke zlepšení situace osob se zdravotním postižením v oblasti zaměstnanosti, od postupů při náboru a poskytování přiměřených úprav pracovního prostředí až po posílení veřejných služeb, které pomáhají osobám se zdravotním postižením najít a udržet si práci.
- Evropský průkaz osob se zdravotním postižením bude sloužit jako doklad o statusu osoby se zdravotním postižením a umožní držitelům rovný přístup ke zvláštním podmínkám a preferenčnímu zacházení kdekoli v EU.
- Evropský parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením zaručí využívání parkovacích míst a zařízení vyhrazených pro osoby se zdravotním postižením ve všech zemích EU a nahradí vnitrostátní parkovací průkazy.